Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (20 Ağustos 2019)

Haydar Dümen 20 Ağustos tarihli Posta gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. Takipçilerinden gelen birbirinden ilginç soruları bakın Haydar Dümen nasıl yanıtladı! İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği yanıtlar...

20 Ağustos 2019, Salı 08:15
A A
BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Eskisi gibi sertleşmiyor

23 yaşındayım, 1-2 yıl önceye kadar problemim yoktu. Penis pompası kullandım. Şimdi eskisi gibi ereksiyon olamıyor hatta zorlanıyorum. Tam sertleşmiyor ve zor boşalıyorum. Sebebi nedir, tedavisi var mı?

CEVAP

Değerli okurum, her fırsatta ve her yeri geldiğinde söylüyorum. Bana yazdığına göre beni tanıyor, yazılarımı takip ediyorsun. Ama evladım, neden ders almıyorsun? Yahi hiçbir ilaç, hiçbir alet cinsel organı büyütmez. Bunu anlayın. Muhtemelen penisinin dokularına zarar vermiş olabilirsin. Bunun için üroloğa görünmende fayda var. O pompadan da kurtul, benzeri ürünlerden de uzak dur, geçmiş olsun.

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

İsteğim kalmadı

29 yaşında kadınım. Cinselliği hep sevdim. Son birkaç yılda cinsel isteğim azaldı. Mastürbasyonla orgazm olurdum. Şimdi hiç arzum yok, uyarılmıyorum. Ne yapacağım?

Sevgili okurum, sorunun birkaç cevabı olabilir. Partnerinin erken boşalması, stres, monotonlaşan ilişki, özel yaşantı, iş gibi birçok etken bunu tetikleyebilir. Tabii ki nasıl olsa mastürbasyonla orgazm oluyorum deyip sorunu arka plana itmek. Olanlar konusunda en güzel cevabı bulmak için karşılıklı diyalog gerekli. O yüzden iyi bir uzmanla bu sorunu paylaşıp çözüm üretebilirsin.

Beni aldatır mı?

Beni aldatır mı?

Ben 19, kız arkadaşım ise 18 yaşında. İlişkiye girmek istiyor ama bakire. Kız arkadaşımla ilişkiye giremiyorum, isteksizim. Beni aldatmasından korkuyorum. Evlenince sorunlar yaşar mıyım?

Değerli okurum, kiminle evleniyorsun? Bu kızla evleneceksen çok erken. Kız arkadaşına yaklaşamama isteksizliği psikolojik kökenli. Frekanslar tutmamış. İlerisi açık olmayan bir yolda kız yeni bir arkadaş bulursa bu normaldir. Bunlar sıradan arkadaşlıklar. Hep değişimler olabilir. Zamanı gelince aradığını bulacaksın.

Anlaşılabilir mi?

Anlaşılabilir mi?

20 yaşında kızım. Bir kızın kızlık zarının ne zaman bozulduğu doktor muayenesi sonucu ortaya çıkar mı? Ne olur bana yardım edin.

CEVAP

Sevgili okurum, kızlık bozulduktan sonra ilk 1 haftada belli olur. Sonra tarihin derin sayfalarında yerini alır. 1 ay önce mi? 1 yıl ya da 10 yıl önce mi işte o belli olmaz.

Kan gelmedi

Kan gelmedi

27 yaşındayım. Sevgilim bakire olduğunu söylüyor ama ilişkiye girdiğimizde kan gelmedi. Evlenmeyi düşünüyoruz. Sizce sevgilim bakire değil mi?

CEVAP

Değerli okurum, kızlık zarı esnekti, bu nedenle kanamadı. Hepsi bu kadar basit.

Şüpheliyim

Şüpheliyim

19 yaşında kızım. Nişanlımla ilişkiye giriyoruz ve hiçbir şey hissetmiyorum. Bir de ben kkıızz olduğumdan şüpheliyim. Nasıl anlarım?

CEVAP

Sevgili okurum, kız olup olmadığını en iyi sen bilirsin. Penis, vajinaya girmişse bakire değilsin. Ancak kanama olmadığından kızlık zarı yerinde duruyor. Bu konuda kızların da, erkeklerin de, ailelerin de içinden çıkamadığı sorun bu. Ama bir kadın doğum uzmanına hiçbir şey söylemeden muayeneye gidersen sana bakar "Bakiresin" diye rapor verebilir. Gel de işin içinden çık. Ben çıkıyorum, formül: Beyin ve ruh. Bakirelik de orada, ihanet de.

Başarısızım

Başarısızım

32 yaşındayım. Ağır bir işim var, gün boyu yük taşıyorum. Akşama pestilim çıkıyor, cinselliğe halim kalmıyor. Karım bundan çok şikayetçi. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, her şeyine hak verdim, doğrudur. Ağır yük, zor iş. Az para, çok stres her neyse. Akşam eve geldiğinde pestile dönersin. Orada haklısın. Çünkü enerjinin de sınırı var. İş değiştirmek kolay değil. Kadın da evde bekliyor. Aklıma tek fikir geliyor. Akşam yatağa yat, kadın seni taşısın. Nasıl bir pozisyon olur, sanırım anladın. İş uğruna kadınını feda etme. Elindekinin kıymetini bil. Çılgınlık yapmadan sırt üstü yat, ne yaparsa ona "Sana teslimim, her şey emrinde" de. Gözünü kapat, uyuma ama hayallere dal.

Erken boşalıyorum

Erken boşalıyorum

Erken boşalma sorunuma bir de sertleşme sorunu eklendi. Bana bir tavsiyeniz olur mu?

CEVAP

Değerli okurum, erken boşalmada da ereksiyon güçlüğünde de arka planda yatan problemin kaynağı çok sık yapılan mastürbasyondur. Mastürbasyona ara verip normal bir cinsel yaşama geçiş yaparsan bu sorun ortadan kalkacaktır. Süreç uzar, rahatsız olmaya devam edersen bir uzmana görünebilirsin.

Hastalık kaptım mı?

Hastalık kaptım mı?

19 yaşındayım. 1 hafta önce yabancı bir kız arkadaşımla cinsel ilişkiye girdim. Sonra kızın hastalıklı olduğunu öğrendim. Acaba ben hastalık kapmış olabilir miyim?

CEVAP

Değerli okurum, ne hastalıklısı? Şuna 2 kelime yazsan, hastalığın adını koyamadıysan birazcık tarif etsen. Yani “Ateşi vardı, kızda şunları gözledim” gibi. Böylece ben sana daha güzel bir yanıt verirdim. Bu neye benziyor? Usta bir cerrahın gözlerini bağlıyorsun, eline bir bıçak veriyorsun, “Hadi mide ameliyatını yap” diyorsun. Yapmasına yapar ama ortalık kan gölüne döner, hasta da yüzde 50 ihtimalle ölür.

Ne zaman hazır olur?

Ne zaman hazır olur?

19 yaşında kızım. Erkek arkadaşım benden 5 yaş büyük. Cinselliği yaşamıyoruz. Erkek arkadaşım artık evlenmek istiyor. Ben ise kendimi ne evliliğe ne de cinselliğe hazır hissediyorum. Sizce normal biri cinselliğe ne zaman hazır olur?

CEVAP

Sevgili kızım, senden yana ağırlığımı koyuyorum, evlenmek için biraz erken. Aslında erkek arkadaşın da geç kalmış sayılmaz. Kızlar biyolojik anlamda adetlerini gördükten sonra bedensel olarak hazır demektir. Psikolojik hazırlık ise ortalama 15-18 yaş arasıdır. Konunun duygusal ve estetik boyutuyla, beğeni ve flört düzeyinde bir görüşme ile cinselliğe hazırlanırsanız. Ancak bu meyve daha olgunlaşmadı. Bana göre yani elimde olsa, ben damgamı kızlarda alt sınır olarak 25 yaşa basarım. Bu bilgilerin ışığında ilişkinizi değerlendirin.

Kötü hissediyorum

Kötü hissediyorum

Günde en az 2-3 kez mastürbasyon yapıyorum. Yaptıktan sonra kendimi kötü hissediyorum. Sorun nedir?

CEVAP

Değerli okurum, işarettir işaret. Öncü deprem dalgaları gibi ileriki yıllarda evlendiğinde şiddetli deprem görecek demektir. Bu deprem bazı şeyleri yıkacak. Bir seni erken boşalmaya koşullandıracak. Evlendikten sonra eşinden zevk almayacak, mastürbasyona döneceksin. Cinsel dengelerin bozulacak. Hadi bakalım istersen devam et.

İzin vermiyorum

İzin vermiyorum

18 yaşındayım. 2 yıldır sevgilim var. Benimle ilişkiye girmek istiyor. Ben izin vermiyorum. Sürekli kavga ediyoruz. Ne yapmam lazım? Kendimi hazır hissetmiyorum.

CEVAP

Değerli okurum, olayını incelemeye aldım. Kız seninle yatmak istiyormuş. Sıcak ve yumuşak yatakta kollarının arasına sokularak mutluluk arıyormuş. Sen ise hazır değilsin. Doğru ve iyi bir yoldasın. Yola devam, arkadaşına benden selam. Biraz sabırlı olsun.

Birlikte olamıyoruz

Birlikte olamıyoruz

10 yıllık evli kadınım. 7 yıldır eşimle birlikte olamıyoruz. Çünkü istek duymuyor. 4 yıl önce doktora gittik. Doktor “Erkekliğinde bir şey yok” dedi. Depresyondayım. Yardım edin.

CEVAP

Sevgili okurum, kocanın depresyon ve takıntılı düşünceler içinde olduğu kesin. Kendi istemesi koşuluyla bile sorunu kolay çözülecek gibi değil. Ama senin de ruhunu karartmaya hakkı yok. Önünüzde de uzun yıllar var, her şeyi yeniden gözden geçirmeli ve düzene koyulmaya çalışılmalı. Hayatın sürprizlerine de alışılmalı.

GÜNÜN SÖZÜ

GÜNÜN SÖZÜ

Saman alevi aşklarının ateşini ani kararlar yakar. H.D.

Sıradaki haber yükleniyor...