Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (9 Aralık 2019)

Haydar Dümen 9 Aralık 2019 tarihli POSTA gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği yanıtlar.

09 Aralık 2019, Pazartesi 07:26 Son Güncelleme:
A A

Bozulmuş olabilir mi?

24 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla 2 ay önce sürtünme yoluyla birlikte olduk. Acı duydum ve tuvalete gittiğimde 2 damla kan gördüm. Birkaç gün sonra yeniden denedik, yine kan vardı. Acaba kızlık zarım yırtılmış olabilir mi? Biz ayrıldık. Ne yapayım?

CEVAP

Sevgili kızım, geçmiş olsun. Olmuş, olmamış ayrı konu. Biraz zedelendi diye düşünüyorum. Yapılacak bir şey yok. Kimseye bir şey söyleme. Yaşamına devam et. Okuldan iyi dereceler getir, meslek sahibi ol.

Mutlu olmuyorum

20 yaşında kızım. Erkek arkadaşım 26 yaşında. Sevgilim beni tatmin edemiyor. Onunla sevişirken mutlu olamıyorum. Ayrı kaldığımızda da onu özlüyorum ama birlikteyken tüm isteğim gidiyor. Öpüşürken bile zevk almıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okurum, bunun adına genç kızlık sendromu diyelim. Bu dönem çocukluktan kadınlığa geçiş ara dönemi olup adı da gençlik yıllarıdır. Bu yıllarda heyecan, korku, sevgi, aşk, özlem, belirsizlik bu tür çelişkilere neden olur. Arkadaşını özlediğine göre duyguların ona yönelik. Yazdıklarından cinsel ilişkiye girdiğiniz kanısına vardım. Eğer öyleyse, koşulları ve değer yargılarınızı bilemiyorum. Bir olay böyle başlamış, böyle gideceğe benzer. Eğer öyleyse zamana bırakalım, bekleyelim ve görelim.

Arzulu değilim

21 yaşında kızım. 22 yaşında bir erkek arkadaşım var. Yüzeysel bir şeyler yaşıyorum. Onunla buluşmadan önce hayal kuruyorum ama sevgilimin yanına gidince yapamıyorum. Onu çok seviyorum. Ailem evlenmemize karşı. Bende bir sorun mu var?

CEVAP

Sevgili okurum, telaşlanma. Ortada sorun yok. Yaşadıkların genç kızlarda gördüğümüz davranış biçimi ya da genç kızlık kimliği. Bir köşeye sıkışmış, kuşatılmışsın. İçindeki coşku Arap atı gibi şahlanıp koşmak istiyor. Ama sırtına bazı yükler binmiş, bunlar seni dizginliyor. Bu yükler, toplumun sosyal yapısı, aile, ahlak ve değer yargılarımız adına bu coşkuların yine senin tarafından dizginleniyor. Olay baştan sona bu. Ben de evlenmene karşıyım. Acelen ne? Aşkına karşı değilim. Ondan ödün verme, ona sahip çık.

Aşık olamıyorum

21 yaşında kızım. Erkeklere karşı hiçbir istek duymuyorum. Sevgilim var ama ona aşık olamıyorum. Erkekler beni hiç etkilemiyor. Yardım eder misiniz?

CEVAP

Sevgili okurum, sanırım beklemen gerekiyor. Bu aileden aldığın eğitimle ilgili olabilir. Yaratılışın gereği çevreden ya da kendine kendine olumsuz telkin olmazsa o masallardaki beyaz atlı prens karşına çıkacak, beklemede kal.

Uzaklaşıyorum

26 yaşındayım. Bir süre önce kız arkadaşım yoktu. Haftada 1 kez mastürbasyon yapıyordum. Şimdi sevgilim var. Onunla cinsel ilişkimiz yok. Mastürbasyon yapma gereği duymuyorum. Cinsellikten uzaklaşıyorum. Sadece onu görünce bir şeyler hissediyorum. Benim sorunum ne?

CEVAP

Değerli okurum, sorunun yok ki, ne olabilir diye soruyorsun. Psikolojin ya da ruhun senin beklediğin gibi çoğulcu ilişkilere yatkın değil. Fazla romantiksin. Ama unutma ki romantizmin fazlası cinselliği öldürür.

İlişkiye giremiyoruz

1 yıllık evli, 28 yaşındayım. Cinsel organım 24 santim. Eşimle ilişkiye giremiyoruz, canı yanıyor. Zor durumdayım. Yardım edin.

CEVAP

Değerli okurum, kadınlar da, sen de haklısın. Ama tedavisi yok. Ameliyatla kısaltılmıyor, küçültülmüyor. Bir kere daha yineleyelim; idareli kullan.

İki damla kan geldi

22 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla 2 ay önce ilişkiye girdik, 1-2 damla kan geldi. Daha sonraki ilişkilerimde yine aynı şekilde kan geldi. Duyduğuma göre ilk ilişkide daha fazla kan gelirmiş. Bunun nedeni nedir?

CEVAP

Sevgili okurum, iki damla kan yeterlidir. Sonradan gelen kanı da kötüye yormuyorum ama rahat etmek için bir kadın-doğum uzmanına gitmeni uygun buluyorum.

Karım isteksiz

42 yaşındayım, evliyim. Eşim 38 yaşında. Eşim depresyona girdi, ilaç kullanıyor. Bu ilaçlar isteksizliğe yol açarmış, doğru mu? Eşimin isteğini geri kazanmasını nasıl sağlarım?

CEVAP

Değerli okurum, sabırlı ol, karıcığın anti depresanları yavaş yavaş kessin, onun en iyi anti depresanı sensin. Ona yumuşak, sıcak, sevecen davran. Teselli et, güven ve umut ver. Hafta sonu parklara, deniz kıyısına gidin. Sen onu estetik fanteziler, güzel sözlerle mutlu et. Üzerine varmadan, kadının eşref saatini kollayarak, biraz daha ondan hareket gelmesini bekleyerek ortam yaratmaya çalış.

Hamile kalabilir mi?

Yüzeysel sevişmelerde kızın üzerinde iç çamaşırı varsa hamile kalır mı?

CEVAP

Kalmaz, kalmaz, kalmaz.

Erken boşalıyorum

14 yıllık evliyim, erken boşalıyorum. Artık eşimi öperken boşalıyorum. Eşim cinselliğe karşı çok soğuk. Doktora gittim, ilaçları kullandım, faydası olmadı. Ne yapacağım?

CEVAP

Değerli okurum, bu tür sorunlar çaresizlik grubuna girmiyor. Elbette çözümü var. Eşinin cinselliğe soğuk durması doğal. Belirli yol alınmıyor ki yol hazırlığı yapsın kadıncağız.

Kaç kez olmalı?

18 yaşındayım. Ben haftada kaç kez mastürbasyon yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, haftada 2-3 kez mastürbasyon yap.

BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

İsteğim azalmıyor

30 yaşında kadınım. Kocamla her gece defalarca ilişkiye girmeme rağmen isteğim azalmıyor. Kocam çok rahatsız. Ne yapabilirim?

CEVAP

Sevgili okurum, adamın haklı. Sen gece tepesinden inme. Gündüz 2 saat öğle uykusundan vazgeçme. Oysa eşin binbir sorunla işte güçte. Cep delik, cepken delik. Alnından akan terlere bir de gece belinden akan terler eklenince durumu iyi değil. Acaba sen bir gecede kaç kez orgazm oluyorsun? Yan etkisi olmazsa bazı rahatlatıcı ilaçlar alınabilir. Gündüz uykularına veda et, arkadaşlarınla bu konuda dertleşme, onları da boşuna ateşleme. Çünkü kiminin mumu yanmaz, kimi ateşini yakacağı bulamaz. Gündüz yorul, yatağa baygın yat uyu mışıl mışıl.

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Kız ikinciyi istiyor

24 yaşındayım. Sevgilimle ilişkiye giriyoruz. Kız ikinciyi istiyor ama benimki hareket etmiyor. Kız hiç hoşnut değil. Böyle kalır mı?

Okurum, bizim işimiz, sana kostüm dikmek. İşte kostümün hazır. Neden beğenmedin? Kostümün yarısı siyah, yarısı beyaz mı? Ne yapalım, kumaş böyle denk geldi. Her malın bir alıcısı vardır. Oysa sen dört ayak üzerine düşmüşsün. Partnerin ateşli, bir de erken boşalman olmasaydı. İlişkide kız “Yeter canıma tak etti” diye yalvarmaya ve 3 orgazmdan sonrasını saymaya başlasaydı, her şey yoluna mı girecekti? Hadi oğlum, topla kendini.

Sevgilim olsa

25 yaşında kadınım. 2 yıl önce boşandım. Bir erkek arkadaşımın olmasını istiyorum. Bazen yatınca yanımda evleneceğim kişinin olmasını istiyorum. Yardım edin.

Sevgili okurum, istekler sonsuzdur. Elini atarsın tombala kesesine, çıkacak oradan bir büyük ödül diye hayal kurarsın. Sonunda boş numara ile dibe vurursun. Öyle olsun, böyle olsun derken o kadar çok şey istedin ki tümünü birinde bulmak imkansız. Birlikte yürümenin çabasına girsen ne güzel olur. İsteklerin normal. Kendini yorma. Gereksiz sorular sorma. Ama her şeyi de karşıdan bekleme, fazla zaman yitirme.

GÜNÜN SÖZÜ

İnandığınız bir insan size elini uzatmışsa, siz iki kişiden çok bir güçsünüz demektir. H.D.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (8 Aralık 2019)