Pozitif ebeveynliğin zorlukları

Popüler çocuk yetiştirme felsefeleri arasında en çok tercih edileni pozitif ebeveynliktir. Ancak ebeveynler ve çocuklar için benzer zorlukları var.

19 Ağustos 2020, Çarşamba 14:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuklarımızla iyi bir ilişki içinde olmak önemlidir. Örneğin bağlanma üzerine yapılan araştırmalar, ebeveynlerin çocuklarıyla bağlantı kurma şeklinin zihinsel sağlıkları , öz denetim ve başkalarıyla anlamlı ilişkiler kurma yetenekleri üzerinde geniş kapsamlı sonuçları olduğunu göstermektedir .

Bugünün ebeveynleri, bağırmak, utandırmak veya ödül ve cezalardan yararlanmak yerine açıklamalar kullanarak ve seçenekler sunarak çocukları ile iyi bir ilişki kurmaya teşvik edilmektedir.

Bu, pozitif ebeveynlik olarak bilinen bir yaklaşım, sıkı bir yetiştirme ile çocukların istediklerini yapmalarına izin verme arasındaki tatlı noktayı vurmak için övülen bir yöntem. Örneğin, bir erkek çocuk kız kardeşine vuruyorsa, olumlu ebeveynlik yaklaşımı onu durumdan uzaklaştırmak, ardından iki çocuğun ne hissettiği hakkında konuşmak ve birlikte çözüm aramaktır.

The Art and Science of Mom adlı bir blog yazan Illinois merkezli bir psikolog olan Emily Edlynn, bunu "nasıl bir çocuğun zorlayıcı davranışların altında yatan duygularına yanıt vermeye odaklanan, sıkı bir şefkatle empati temelli bir yaklaşım" olarak tanımlıyor ve "artık etkileşimlerimiz çocuğumuzla ömür boyu sürecek bir ilişki kurmanın bir parçası ” diyor.

Yine de uzmanlar, pozitif ebeveynliğin ebeveynlere zarar verebileceğini ve çocukları daha sonraki yaşamlarında anlamaları gereken olumsuz duygulardan potansiyel olarak koruyabileceğini öne sürüyorlar. 

Olumlu olanı övmek

Avusturyalı psikiyatristler Alfred Adler ve Rudolph Dreikurs tarafından ABD'ye getirilen olumlu ebeveynlik çerçevesi 1920'lerden beri (daha sonra ' pozitif disiplin ' olarak adlandırılıyor ) var. Ancak, etkili Amerikalı psikolog Martin Seligman'ın pozitif psikoloji alanını uluslararası ilginin odağı haline getirmesiyle 1990'larda gerçekten patlak verdi .

Pozitif psikoloji, insanları hasta eden şeyleri analiz etmek yerine bizi neyin mutlu ettiğine baktı. Kent Eyalet Üniversitesi'nde ruh sağlığımız için olumlu ve olumsuz duyguların önemini araştıran psikolog Karin Coifman, "Hastalıklara o kadar odaklandık ki, gelişmeye ve mutluluğa katkıda bulunan faktörlere bakmıyorduk" diyor.


Bence pozitif ebeveynlik, tartışmasız günümüzün en popüler ebeveynlik felsefesi - Emily Edlynn

Bence pozitif ebeveynlik, tartışmasız günümüzün en popüler ebeveynlik felsefesi - Emily Edlynn

Ebeveynliğe uygulandığında, bu felsefe ebeveynleri kötü davranışa odaklanmak yerine “ çocuklarının iyi olduğunu yakalamaya ” ve olumsuz geri bildirimden daha olumlu geri bildirim vermeye teşvik eder . Çocukların sorunları içselleştirmelerine ve eyleme geçmelerine yol açabilen otoriter ebeveynlik ile çocukları uygun sınırlar olmaksızın bırakabilecek müsamahakâr bir ebeveynlik tarzı arasında mutlu bir ortam olarak görülüyor .

Günümüzde kitaplar, blog yazıları ve makaleler pozitif ebeveynliğin övgüsünü veriyor. Edlynn, "Ebeveynlik nişinde gördüğüm başlıkların ve makalelerin sayısına dayanarak, pozitif ebeveynliğin tartışmasız o anın en popüler ebeveynlik felsefesi olduğunu düşünüyorum" diyor.


Uzmanlar: Çocukları olumsuz duygulardan korumak onlara hayatlarının ilerleyen dönemlerinde pek iyi gelmeyebilir

Uzmanlar: Çocukları olumsuz duygulardan korumak onlara hayatlarının ilerleyen dönemlerinde pek iyi gelmeyebilir

Amerikalı gazeteci Barbara Ehrenreich, fenomeni inceleyen bir kitapta, "bizi gerçekliği inkar etmeye, neşeyle talihsizliğe boyun eğmeye ve kaderimiz için sadece kendimizi suçlamaya teşvik eden" ideolojik bir güç olarak nitelendirdi.

Coifman, tüm duyguların önemli işlevlere hizmet ettiğini savunuyor. "Olumlu duygular, bağlantılar kurmak için gereklidir, ancak olumsuz duygular, planlama ve üst düzey düşünme tarzı süreçlerde yardımcıdır ve insan hayatta kalması için çok önemlidir" diyor.

İnsanlar, ebeveynler dahil herhangi bir olumsuz duyguyu paylaşmalarına izin verilmediğini hissettiklerinde, bu onların ruh sağlığı için zararlı olabilir. "Biz hatalar yaparız. Üzülüyoruz. Bazen insanların üzerine bir şeyler çıkarmamamız gereken şeyleri çıkarırız. Ve bu normal ve insani bir durum ve ebeveynler için de normal”diye açıklıyor Coifman.


Daha sonraki yaşam için dersler

Daha sonraki yaşam için dersler

Bu ebeveynlik yaklaşımının olası risklerinden biri, eğer ebeveynler görmelerine izin vermezlerse, çocukların olumsuz duyguları nasıl yorumlayacaklarını ve onlara nasıl tepki vereceklerini öğrenmeyecekleridir. Coifman, "Bazen üzüldüğümüz için, çocukların ebeveynlerinin kendi endişelerini dile getirdiğini görmesi önemlidir" diyor. "Açıkça bu korku ve kaygıları hakkında konuşmak - çocukların deneyimini doğruluyor."

Birisi sizden bir şey yapmanızı istiyorsa ve bunu tutarlı bir şekilde yapmazsanız, potansiyel olarak olumsuz sonuçları olduğunu bilmelisiniz - Karin Coifman

Bu, elbette, çocuklar küçükken daha zordur, ancak “çocuklar büyüdükçe, dinlemezlerse aslında sizde tahrişe neden olduklarını anlamaları için bir yer vardır. Ve bu normatif bir deneyim. Birisi sizden bir şey yapmanızı istiyorsa ve bunu tutarlı bir şekilde yapmazsanız, potansiyel olarak olumsuz sonuçları olacağını bilmeniz gerekir. "

Pozitifliği teşvik etmek, daha fazla 'görünmez emek' yapan annelere de zarar verebilir . Edlynn, "Her zaman profesyonel ve kişisel olarak her şeyi yapmaya yönelik amansızca yüksek beklentiler nedeniyle annelerin zihinsel ve duygusal sağlığını çok savunmasız görüyorum" diyor. "Bence 'daha iyi' olmaya devam etmemize yardımcı olacak ebeveynlik makaleleri ve kitaplarının yaygınlığı bizi daha kötü hissettiriyor."


Ebeveynler, özellikle Covid-19 sırasında her türlü stresi yaşarlar ve bu da olumlu yanıt vermeyi zorlaştırabilir.

Ebeveynler, özellikle Covid-19 sırasında her türlü stresi yaşarlar ve bu da olumlu yanıt vermeyi zorlaştırabilir.

Bununla birlikte, trend dışı görüşleri dile getirmek beklenmedik sonuçlara yol açabilir. İsviçre merkezli bir psikolog ve pozitif ebeveynlik savunucusu olan Ariadne Brill, köpeğine vuran bir çocuğun sadece durması veya izin vermesi söylenmek yerine geçici olarak hayvandan ayrılması gerektiğini öne sürdüğü için Facebook'taki pozitif bir ebeveynlik grubundan atıldı. çocuk bunu kendisi çözer.

“Şu anda 'köpeğe vurma, köpeğe vurma' demek köpeğe, çocuğa veya ebeveyne adil değil. Bu, iyi kararlar vermek için yeterli dürtü kontrolüne sahip olmayan üç yaşında bir çocuk. Yani, bir ebeveyn olarak devreye giriyorsunuz ve ikisini ayırıyorsunuz ve çocuğunuz sakinleşene kadar onunla oturuyorsunuz ”diye açıklıyor. Diğer olumlu ebeveynlik grupları farklı tepki verirken, özellikle bu kişi bunu bir ceza - bir tabu - olarak gördü ve onu kovdu. Ancak Brill, köpeğin ısırarak tepki vermesi durumunda çocuğun çok daha büyük bir cezaya maruz kalabileceğini ve bunun hem çocuk hem de köpek için olası sonuçlara yol açabileceğini belirtiyor. 

Coifman ve diğer uzmanlar, pozitif ebeveynliğin iyi ayarlanmış, mutlu çocuklar yetiştirmek için harika bir araç olabileceğine inanırken, Coifman ayrıca sürekli pozitifliği yansıtmanın özellikle meydan okuyan çocuklar söz konusu olduğunda gerçekçi olmadığını kabul ediyor. “Negatif davranış sergileyen bir çocuğunuz varsa, hiç kimse iyi davranışı olumlu bir şekilde pekiştiremez. Bir noktada bunalacak ve yapmanız gereken şeyleri yapmayacaksınız ve sorun değil. "

Pozitiflik ebeveynler için mi?

Elbette, ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme biçimlerinde çok sayıda faktör rol oynar. Kültür, mali kısıtlamalar ve yaşanan stres miktarı da çocuk yetiştirme tarzını etkiler. Birçok ebeveynin sorunları arasında partnerinden yardım alamama, çok kalabalık bir ailede çocuk yetiştirme veya maddi zorluklar yer alıyor. Bu onları bunalmış halde bırakabilir ve çocuklarıyla iyi bir bağ kurmayı zorlaştırabilir .

Edlynn, "Senaryoyu tersine çeviririm ve ebeveynler olarak ihtiyaçlarımızın, pozitif ebeveynliğin öngördüğü şekilde çocuklarımıza duygusal olarak açık olabilmemiz için daha iyi karşılanması gerektiğini savunurdum" diyor.

Aslında, sürekli olarak ebeveynlere, her zaman sakin ve iyimser kalmadıklarını hatırlatmak, daha sonraki yaşamlarında çocukları için olumsuz sonuçlara yol açabilir.

“Ebeveyn mümkün olan en iyi şeyi yaptığında ve hatalara aşırı ilgi göstermediğinde pekiştirmek istersiniz. Gerçekten bir kabul modelini uygulamak istiyorsun. Kendini dövmek ya da başkalarının seni dövmesi, bu sana hiçbir şeyde yardımcı olmayacak ”diyor Coifman.

Bunu akılda tutarak, belki çocuklarımız üzerinde pozitif psikoloji kullanmak yerine, onu birbirimiz için kullanmaya çalışmalıyız.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Okula başlamadan önce çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma yolları