Prens Charles'tan Türk kadın mimara ödül

Türk mimar Zeynep İkbal, Türk kültür merkezi projesiyle İngiltere Veliaht Prensi Charles’tan ödül aldı

19 Temmuz 2018, Perşembe 11:22 Son Güncelleme: 19 Temmuz 2018, Perşembe 15:10
A A

Prens Charles’ın himayesindeki Prince’s School of Traditional Arts’taki yüksek lisans öğrenimini Londra’da bir Türk kültür merkezi tasarlayarak tamamlayan İkbal, projesiyle Galler Prensi Charles’ın ödüllendirdiği 3 öğrenci arasına girdi.

“Hayat” adlı tasarımı ve kullandığı minyatür tekniğiyle çizim alanında verilen Kairos Ödülü'ne layık görülen İkbal, projesinin yer aldığı sergide AA muhabirine çalışmaları ve kazandığı ödülle ilgili bilgi verdi. 

2012'de Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra 3 yıl boyunca İstanbul'da Osmanlı mimarisi alanında çalışmalar yaptığını anlatan İkbal, daha sonra El-Buhari bursuyla Londra'daki Prince’s School of Traditional Arts’da yüksek lisans yaptığını söyledi. 

Uzmanlık alanı olarak geleneksel sanatların mimariye uygulanmasını seçtiğini belirten İkbal, ödül aldığı projeyle ilgili şunları söyledi: 

“Daha çok İslam mimarisine ve geleneksel sanatlara, özellikle Türk mimarisine yoğunlaştım bu projede. Türk iseniz kendi kültürünüzde kök salmış bir dizayn olması gerekiyor diye düşünüyorum. Aynı zamanda bugüne hitap etmesi çok önemli. Londra’da bir Türk kültür merkezi tasarladım. Projede nispet uygulaması ve geometriyi kullanmak önemliydi. İstanbul’daki herhangi bir binayı başka bir ülkeye monte etmeyi istemiyordum. Bu Londra’da bir kültür merkezi ise buranın kültürünü, şehir kodlarını, sanata ait kodlarını anlamam gerekiyordu. Bunun üzerine çalıştım.”

PRENS SERGİYİ GEZDİ

Prens Charles’ın hami kimliğiyle okulu her yıl ziyaret ettiğini belirten İkbal, "Projemde geometriyi kullanarak tasarım yapmam ve çizimlerim dolayısıyla ödül aldım." dedi.

Prens Charles’ın projesindeki İznik çinilerine büyük ilgi gösterdiğini anlatan İkbal, "Mimari üzerine konuştuk. Günümüz mimarisinde artık geleneksel sanatlar unutulmuş durumda. Benim buna yoğunlaşarak yaptığım çizimler, Prens Charles'ın çok hoşuna gitti." dedi. 

Londra’da Türk nüfusun yoğun olduğu Dalston semti için tasarladığı kültür merkezi projesinin hayata geçmesini çok arzu ettiğini anlatan İkbal, "Bunun önüne çıkabilecek tek engel finansal." ifadelerini kullandı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.