Project Ara'ya yakından bakın

Project Ara'ya yakından bakın

Google'ın bir süredir üzerinde çalıştığı modüler telefon projesi, bu kez çalışır halde göründü!

10 Kasım 2014, Pazartesi 13:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Google'ın merak edilen modüler telefon projesi Ara, henüz tüketicilerin kullanabileceği aşamaya ulaşmadı. Ancak Engadget'ın Google'ın modüler telefon projesinin başındaki Paul Eremenko'yla buluşması, Ara'nın çalışır halde olduğunu ve sökülebilir modüllerin nasıl çalıştığını gözler önüne serdi.

Angry Birds'ü çalıştırabildiği gözlenen prototipin parçaları, onu bozmadan, zahmetsizce değiştirilebiliyor. Eremenko'nun Engadet'a gösterdiği bir başka ilginç şey ise, modüler telefonların sağlık alanında yapabilecekleri oldu. Örneğin bir oksimetre sensörüyle kandaki oksijeni ölçmek mümkün hale gelebiliyor. Bu tür sensörleri taşıyan bir telefon, doktorlar için müthiş bir tanı cihazı haline gelebilir.


Eremenko, sahnede Ara'nın gerçekten çalışır halde olduğunu, cihaz açıkken modülleri çıkarıp takarak gösterdi. Tanıtımda sadece LED modülü gösterilse de cihaz, teoride çalışıyor. Eremenko, telefonun güç sistemi sayesinde modüllerin güç alabileceğini, depolayabileceğini ve sağlayabileceğini söylüyor.

Akıllı telefonun her bileşenini ayrı ayrı değiştirebilmek, özellikle gelişmekte olan ülkelerde telefon yükseltme masraflarını düşürebilir.

Ara prototipinden daha fazla fotoğraf için sonraki sayfalarımıza tıklayın!


Project Ara'dan 4 görüntü daha!
Resimlerle: Hangi cep, ne kadar radyasyon yayıyor?

Kaynak: CHIP Online

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2020’nin En İyi Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması'nın kazananları belli oldu