Radar üssü Malatya Kürecik'e

Füze kalkanı projesinde ABD elçisi ile mutabakat zaptı imzalandı. Üs, Malatya Kürecik'te kurulacak

14 Eylül 2011, Çarşamba 15:02
A A

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ile Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun imzaladığı mutabakat metnine göre füze kalkanı projesi çerçevesinde, erken uyarı radarları Malatya Kürecik’e kurulacak.

Dışişleri Bakanlığı da NATO füze savunma mimarisindeki erken uyarı radarı ile ilgili arazi keşif çalışmaları ve ilgili hukuki düzenlemelerin sonuçlandırıldığını, radarın Kürecik'teki bir askeri tesiste konuşlandırılmasının kesinleştiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, füze savunma sistemi çerçevesindeki radarla ilgili son gelişmelerin sorulması üzerine şunları kaydetti: "NATO füze savunma mimarisi kapsamında bir erken uyarı radarının ülkemize yerleştirilmesine ilişkin hazırlıklarda sonuç aşamasına gelindiğini bildiğiniz üzere Eylül ayı başında açıklamıştık. Bu çerçevede, arazi keşif çalışmaları ve ilgili hukuki düzenlemeler de sonuçlandırılmış olup, radarın Kürecik'teki bir askeri tesiste konuşlandırılması kesinleşmiş bulunmaktadır. Söz konusu tesisten esasen geçmişte de benzer amaçla istifade edilmişti."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.