Ramazan ne zaman başlayacak? İlk sahur ve oruç ne zaman?

Ramazan ne zaman başlayacak? İlk sahur ve oruç ne zaman?

İslam aleminin aylardır beklediği ayların en hayırlısı kabul edilen Ramazan ayı için sadece sayılı günler kaldı. Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in indiği ay olan ramazanın başlangıç tarihi yani ilk sahur ve ilk orucun zamanı araştırılıyor.

01 Mayıs 2019, Çarşamba 14:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır." (Bakara suresi, ayet 185)

Bu nedenle ramazan ayı en hayırlı ay olarak kabul edilir. 11 ayın sultanı Ramazan için hazırlıklar başlamış durumda... İlk sahur ve ilk oruç için gün sayılıyor. Büyük bir maneviyatın yaşanacaı ramazan ayının tam tarihini bilmeyenler ise "Ramazan ne zaman başlayacak?" sorusuna cevap arıyor.

RAMAZAN NE ZAMAN?

Ramazan ayının ilk günü 6 Mayıs Cuma gününe denk geliyor. Vatandaşlar 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece ilk sahurlarını yapacaklar. 31 Mayıs'ta ise Kadir Gecesi idrak edilecek. 3 Haziran günü Ramazan arefesi... Ramazan Bayramı'nın ilk günü 4 Haziran Salı, 2. günü 5 Haziran Çarşamba ve 3. günü 6 Haziran Perşembe günü kutlanacak. Kadir Gecesi ise 31 Mayıs günü idrak edilecek.

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed’e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşılamada rekor üstüne rekor: 1,5 milyon doz aşı yapıldı