Ramazan ne zaman? İlk oruç ne zaman tutulacak? Berat Kandili hangi tarihte?

Müminlerin büyük bir önem atfettiği 3 ayların içerisindeyiz. Nisan ayının tam ortasındayız. Müslümanlar deyim yerindeyse dört gözle Ramazan ayının başlangıcını bekliyor. Bu sebeple "İlk oruç ne zaman tutulacak?" sorusu sıklıkla yöneltiliyor. Berat Kandili'nin ne zaman idrak edileceği de bir başka araştırma konusu durumunda...

15 Nisan 2019, Pazartesi 12:08
A A
Ramazan ne zaman? İlk oruç ne zaman tutulacak? Berat Kandili hangi tarihte?

Şaban ayının 3'te 1'i sona erdi. Berat Kandili'ne sayılı günler kaldı. Bu ayın bitişiyle birlikte Ramazan ayı gelecek ve en mübarek ayda Kadir Gecesi idrak edilecek. Peki bu hayırlı gecelerin tam tarihi ne zaman?

RAMAZAN NE ZAMAN?

Ramazan ayının ilk günü 6 Mayıs Cuma gününe denk geliyor. Vatandaşlar 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece ilk sahurlarını yapacaklar. 31 Mayıs'ta ise Kadir Gecesi idrak edilecek. 3 Haziran günü Ramazan arefesi... Ramazan Bayramı'nın ilk günü 4 Haziran Salı, 2. günü 5 Haziran Çarşamba ve 3. günü 6 Haziran Perşembe günü kutlanacak.

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

Berat Kandili her zaman olduğu gibi Şaban ayının 14. gününde idrak ediliyor. Bu yıl bu anlamlı gün 19 Nisan Cuma gününe denk geliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...