Ramazan'da seferi olmak ne demek? Ramazan'da nasıl seferi olunur?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte en çok duyulan sorulardan bir tanesi de Ramazan ayında seferi olmak ne demek? Eğer siz de Ramazan ayında seferi olmak ne demek öğrenmek istiyor ya da Ramazan'da nasıl seferi olunur bilmek istiyorsanız "Ramazan ayında seferi olmak ne demek, Ramazan'da nasıl seferi olunur" haberimize bir göz atın.

20 Nisan 2021, Salı 10:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ramazan ayında seferi olmak ne demek? Ramazan'da nasıl seferi olunur?

Ramazan ayında seferi olmak ne demek? Ramazan'da nasıl seferi olunur?

Ramazan ayında oruç tutacak kişilerin aklına bir çok soru takılıyor. Bunlar biri de, Ramazan ayında seferi olmak ne demek? Eğer siz de Ramazan ayında seferi olmak ne demek öğrenmek istiyor ya da Ramazan'da nasıl seferi olunur bilmek istiyorsanız "Ramazan ayında seferi olmak ne demek, Ramazan'da nasıl seferi olunur" haberimize bir göz atın.


Seferi olma şartları nelerdir? Kimler seferi sayılır?

Seferi olma şartları nelerdir? Kimler seferi sayılır?

Seferîlik belirlenirken yolun yalnız gidiş mesafesi esas alınır, dönüş mesafesi hesaba dahil edilmez. Yolculuk yapan kimse süratli gider ve bu mesafeyi daha kısa sürede katederse, bu mesafe hesabına göre yine yolcu sayılır. Yolculukta üç günün esas alınması ve üç günün zaman ve mesafe olarak ifade edilmesi konusunda herhangi bir âyet ya da hadis bulunmayıp, bu ayarlama İslâm hukukçuları tarafından yapılmıştır. Onlar bu zaman ve mesafe ayarını yaparken büyük ölçüde, sahâbenin Hz. Peygamber’in uygulamasını tavsif edişlerine ve onların kendi uygulamalarına dayanmışlardır. Meselâ Hanefîler üç günlük yolculuğun seferîlik hükümlerine esas olduğunu tesbit ederken büyük ölçüde, yolcu olan kişinin üç gün üç gece mest üzerine meshedebileceğini bildiren şu hadisi esas almışlardır: “Mukim kimse tam bir gün bir gece, yolcu ise üç gün üç gece mesh eder” (Müslim, “Tahâret”, 85; Ebû Dâvûd, “Tahâret”, 60).

Daha sonra bu üç günlük yol veya on sekiz saatlik yolculuk asrımızda değişik ince hesaplarla kilometreye çevrilmiştir. Bu çevirmenin de asıl sebebi, çağımızda hızlı ulaşım araçlarının ortaya çıkması sonucu, üç günlük süre ölçütünü uygulamanın neredeyse imkânsız hale gelmiş olmasıdır. Bu hesaplara göre, kişinin yolcu sayılacağı ve yolculuk ruhsatlarından istifade edeceği mesafe, küçük bazı farklılıklarla 85-90 km. arasında tesbit edilmiştir. Ancak her iki ölçüyü yani zaman veya mesafeyi esas almanın ayrı ayrı problemleri vardır.

Mesafe esas alındığında, son derece hızlı ve konforlu vasıtaların ortaya çıkması sebebiyle, bu 90 kilometrelik yolun oldukça meşakkatsiz ve çok kısa bir süre içerisinde katedilebilmesidir. Zamanın esas alınması durumunda ise yine birçok problem ortaya çıkmakta, gelecek birkaç yıl içinde seferîlik ruhsatları diye bir şey kalmayacağı, hatta zamanın esas alınması halinde bugün bile seferîlik hükümlerinden istifade edilemeyeceği ileri sürülmektedir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazan'da ne zaman zekat verilir? 2021'de kimlere ne kadar zekat verilmeli?