Refah Sınır Kapısı 2 günlüğüne çift yönlü açıldı

Refah Sınır Kapısı 2 günlüğüne çift yönlü açıldı

Mısır, İsrail ablukası altındaki Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah Sınır Kapısı’nı "istisnai durumlar" için 2 günlüğüne çift yönlü açtı

23 Mart 2018, Cuma 12:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İstisnai durumlar için geçici süreyle açılan kapıdan otobüslerle Mısır tarafına geçişler başlarken ticari mal yüklü TIR'lar da sınırdan geçerek Gazze Şeridi’ne ulaştı. Mısır resmi haber ajansının dün yayınlanan haberinde Mısır yönetiminin Refah Sınır Kapısı’nı iki gün süreyle açacağı belirtilmişti.

2007'DE KAPATILMIŞTI

Gazze Şeridi’ne giriş çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından Mısır’ın kontrolündeki Refah hariç 6’sı İsrail’in kontrolünde bulunuyor. Bu 6 kapıdan ticari amaçla kullanılan 4’ü Hamas’ın seçimleri kazanarak görevi devralmasının ardından Haziran 2007’de İsrail tarafından kapatılmıştı.

Diğer iki kapıdan Beyt Hanun yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş insanlarının Batı Şeria’ya geçişi, Kerm Ebu Salim ise bazı ticari ürünlerin geçişi için kullanılıyor.

Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun çeşitli gerekçelerle sık sık kapatılıyor. Mısır yönetimi de 2013’te gerçekleşen askeri darbenin ardından Refah Sınır Kapısı’nı neredeyse tamamen kapalı tutuyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya genelinde corona virüs bilançosu ağırlaşıyor