Reuters: Yeni Zelanda saldırganı geçmişte Türkiye'de bulundu

Reuters haber ajansı, Yeni Zelanda'daki terör saldırısını düzenleyen kişinin geçmişte Türkiye'de bulunduğunu öne sürdü. Saldırganın Türkiye'de iken İstanbul dışına çıkıp çıkmadığı, kimlerle irtibata geçtiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programlarına paralel hareket edip etmediği ve telefon kayıtları tek tek mercek altına alındı

15 Mart 2019, Cuma 22:35 Son Güncelleme:
A A
Reuters: Yeni Zelanda saldırganı geçmişte Türkiye'de bulundu

Reuters haber ajansının bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre Yeni Zelanda saldırısını düzenleyen kişi, geçmişte Türkiye'de bulundu. Ajansa göre Saldırganın Türkiye'deki bağlantıları araştırılıyor.

DİKKAT ÇEKEN TARİHLER

Türkiye'ye 17 Mart 2016'da ilk kez giriş yapan katliamcı 20 Mart'ta ayrıldı. O zaman aralığında 19 Mart'ta İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bir terörist İsrailli turist kafilesinin arasına girerek üzerindeki bombayı patlatmış ve olay yerinde 5 kişi ölmüş 39 kişi de yaralanmıştı.

TÜRKİYE'DE BULUNDUĞU TARİHLERDE UYARI YAPILMIŞTI

Saldırganın Türkiye'de bulunduğu tarihler arasında 20 Mart 2016'yla ilgili de uyarı yapılmış ve 81 ilin valilik ve güvenlik güçleri teyakkuza geçmişti. Uyarıya göre 20 Mart’ta ise Kandil’in talimatıyla 11 bin PKK'lı Yüksekova’yı kurtarılmış bölge ilan edecek ve Suriye’den gelecek 8 bin PYD'li ise Türkiye’deki güvenlik noktalarına saldıracaktı.

MERCEK ALTINA ALINDI

Saldırganın Türkiye'de iken İstanbul dışına çıkıp çıkmadığı, kimlerle irtibata geçtiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programlarına paralel hareket edip etmediği ve telefon kayıtları tek tek mercek altına alındı.

İşte teröristin Türkiye'ye giriş anı;

GEÇEN YIL BULGARİSTAN'A GİTMİŞ

Öte yandan AA, Yeni Zelanda’da iki camiye terör saldırısı düzenleyen Brenton Tarrant’ın, geçen yıl kasım ayında Bulgaristan’a giderek araç kiraladığı  ve bazı tarihi yerleri gezdiği bildirildi.

Haberin fotoğrafları için tıklayınSon dakika: İşte Yeni Zelanda'da cami saldırısını yapan cani!

Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tzatzarov, Başbakan Boyko Borisov başkanlığında yapılan toplantının ardından basına açıklama yaptı.

ARAÇ KİRALAYIP MACARİSTAN'A GEÇMİŞ

Tarrant’ın geçen yıl 9 Kasım’da Dubay’dan uçakla gelerek, araç kiralayıp ülkenin Dryanovo, Plevne, Veliko Tırnovo, Blagoevgrad, Kazanlık, Bansko, Pernik ve diğer bazı tarihi şehirlerini gezen Tarrant’ın, 15 Kasım’da Romanya’nın başkenti Bükreş’e geçtiğini, ardından da yine kiralık araçla Macaristan’a gittiğini aktardı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Yeni Zelanda'nın ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi.

Korkunç saldırıda 49 kişinin öldüğü, 48 kişinin de yaralandığı bildirildi. Namaz kılan kişilerin üzerine kurşun yağdıran Brenton Tarrant isimli katil, saldırıyı canlı olarak yayınladı.

Tarrant, saldırıyı iki yıl önce planladığını belirtirken 70 sayfalık manifestosunda Türkleri de tehdit etti!

Haberin fotoğrafları için tıklayınYeni Zelanda'da camiye saldırı düzenleyen katil Türkleri de tehdit etmiş...

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Türkiye’nin konuştuğu Emine’nin babası anlattı: Helallik isteyip gitti