Rıza Sarraf'ın gözaltı fotoğrafı ortaya çıktı

ABD Miami'de FBI tarafından yakalanan ve çıkarıldığı mahkemede tutuklanan Rıza Sarraf'ın kefalet başvurusu mahkeme tarafından reddedildi. Savcılık, Sarraf'ın banka sahtekârlığı ve karapara aklamayla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını istedi. Öte yandan Sarraf'ın gözaltı fotoğrafı ortaya çıktı

23 Mart 2016, Çarşamba 09:40
A A
Rıza Sarraf'ın gözaltı fotoğrafı ortaya çıktı

Rıza Sarraf hafta sonu şarkıcı eşi Ebru Gündeş ve kızları Alara ile gittiği ABD Miami’de uçaktan iner inmez FBI ajanları tarafından yakalanmıştı.  Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Rıza Sarraf için hazırlanan iddianamede, savcılık Zarrab’ın banka sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarıyla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını istedi.

GELECEK DURUŞMA 4 NİSAN'DA

ABD’yi dolandırmak, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına yasal zemin oluşturan Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası’nı ihlal etmek, banka sahtekârlığı ve karapara aklama suçlarından 75 yıl hapisle yargılanması istenen Zarrab’ın kefalet başvurusu ise beş dakika süren ilk duruşmada Yargıç John O’Sullivan tarafından reddedildi.

Sonraki duruşma tarihi 4 Nisan’a kadar Zarrab’ın federal hapishanede kalacağı açıklandı.

İDDİANAME İRAN'A YAPTIRIMIN TARİHİNİ ANLATILIYOR 

Hürriyet'in haberine göre, York Güney Bölge Savcısı Preet Bharara, tarafından hazırlanan 21 sayfalık iddianamede önce İran’a uygulanan ABD yaptırımlarıyla ilgili geniş bir arka plan bilgisi veriyor. Yaptırımların ne zaman ve neden hayata geçirildiği konusunda 1979 İran Devrimi’ne uzanan üç sayfalık tarihsel bir perspektifin ardından ise Zarrab ve diğer iki zanlı hakkında kişisel detaylar aktarılıyor.

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde İran yaptırımlarını ihlal etmek için kendine bir şirketler ağı kurduğu belirtilen Reza Zarrab dışında, Zarrab’ın sahibi olduğu Royal Holding’de Zarrab için çalışan İranlı Kamelya Cemşidi (29) ve Zarrab’ın finansal işlemler yürütmek için kullandığı, İran Devleti’nin kontrolündeki Mellat Exchange’de üst düzey yönetici olan yine İranlı Hüseyin Necafzade’nin (65) ne tür suçlara karıştıkları sıralanıyor.

Sonra da halen aranmakta olan Cemşidi ile Necafzade’nin ABD yasalarını ihlal eden para transferlerindeki rolleri aktarılıyor.

EN ÖNEMLİ DELİL 'EKONOMİK CİHADA HAZIRIZ' MEKTUBU

Zarrab hakkında hazırlanan iddianamenin en çarpıcı bölümlerinden biri 3 Aralık 2011’de Reza Zarrab ve Hüseyin Necafzade’nin e-posta hesaplarında tespit edilen, Zarrab adına İran Merkez Bankası Başkanı’na yazılmış Farsça bir mektup. Zarrab’ın imzalaması için yazılan mektupta şöyle deniliyor: “Ruhani Lider (Ayetullah Ali Hamaney) ve (İran) Merkez Bankası’nın saygıdeğer yetkilileri ve çalışanlarının yaptırımlara karşı oynadıkları rol, yaptırımları akıllı bir biçimde etkisiz kılıyor, hatta özel yöntemler kullarak bu yaptırımları fırsatlara dönüştürüyor.

Eğilimin yaptırımları yoğunlaştırmak ve artırmak yönünde olduğu bir sır değil ve İran İslam Devrimi’nin bilge lideri bu yılı ekonomik cihad ilan ettiğinden Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Azerbaycan’da şubeler açarak dış ticarette yarım asırlık bir deneyim edinen Zarrab Ailesi, yaptırım karşıtı parasal ve dış ticaret politikaları uygulamak için her türlü işbirliğine girme isteğimizi bildirmenin bizim milli ve ahlaki görevimiz olduğunu düşünüyor.”

Rıza Sarraf 4 Nisan'a kadar ABD Miami'de Federal Hapishane'deki iki kişilik bir hücrede kalacak

'AKIBETİ O GÜN BELLİ OLACAK'

York’a nakledilecek NEW York Güney Bölge Savcısı Bharara tarafından hazırlandığından Zarrab’ın yargılanmasının da York’ta olması bekleniyor. Bharara, dün attığı bir Tweet mesajında “Reza Zarrab Manhattan’da (New York) bir mahkeme salonunda Amerikan adaletiyle yüzleşecek” diyerek bu konudaki beklentisini dile getirdi.

Ancak Amerikalı bir yargı yetkilisi, Zarrab Miami’den York’a transfer edilse bile işlemlerinin zaman alacağını söyledi. Yetkili, iki hafta sonra Miami’de tekrar mahkeme karşısına çıkarılacak Zarrab’ın akıbetinin o gün belli olacağını belirtti . Yargıç O’Sullivan’ın 4 Nisan’da hem Zarrab’ın 16-2352 numaralı dosyasının York’a nakledilip nakledilmeyeceğine hem de kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanıp yargılanmayacağına karar vereceğini aktardı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Brüksel'deki patlama anından ilk kareler