Rum basını: O su göbek bağı

Türkiye'den KKTC'ye su temin projesinin deniz geçişi aşamasının tamamlanması, bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun KKTC'ye dün gerçekleştirdiği ziyaret Rum basınında geniş yer buldu

08 Ağustos 2015, Cumartesi 16:09
A A
Rum basını: O su göbek bağı

Güney Kıbrıs Rum kesiminde günlük yayın yapan Fileleftheros "Sudan Sonra Türkiye’den Enerji de Aktarılacak" başlıklı haberinde, Veysel Eroğlu’nun KKTC’deki temasları sırasında projeyle ilgili açıklamalarını şöyle yorumladı:

"Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı Kıbrıs Türk toplumunu Türkiye’den vazgeçirmeye çalıştığı zamanda Ankara 'işgal’ bölgelerinin ve Kıbrıslı Türklerin 'anavatana’ bağımlılığını güçlendirmek için çalışıyor. Türkiye’den işgal bölgelerine su ve ikinci aşamada da elektrik enerjisi taşıma konusunda yapılan hareketler göstergedir. Hem de enerji konusu, Mari patlaması sonrasında olduğu gibi krizlerin göğüslenmesinde iki şebekenin bağlanması hedefiyle Kıbrıs sorunuyla ilgili teknik komiteler çerçevesinde görüşülürken"

Haberi Simerini "Türkiye-İşgal Bölgeleri Arasında Su; 'Göbek Bağı İnşaatı' Tamamlanıyor" başlığıyla aktardı.

Haravgi "Türkiye’den Su Bir Ay İçinde İşgal Altındaki Lefkoşa’da... Çözümden Sonra da Barış Suyu... Türk Orman ve Su Bakanı 'Su Barışa Hizmet Edecek' Diyor" başlığını attı.

Alithia "Türk Bakan: Çözüm Halinde Kıbrıslı Rumlara Su Verilecek’" başlığını kullandı.

Ali RUHLUEL/LEFKOŞA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.