Sabahları düzgün saçla uyanmak için yapabileceğin 7 şey

Her sabah karman çorman saçlarla uyanmak elbette büyük bir kabus. Fakat bu problemi aşmanın yolu, önlemleri önceden almak ile mümkün. Birkaç numara sayesinde sabahları saçlarının seni çıldırtmasını önleyebilir ve düzgün bir saçla uyanabilirsin. İşte izlemen gereken 7 adım:

24 Mart 2021, Çarşamba 16:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yeni bir yastık kılıfı al

Yeni bir yastık kılıfı al

Düzgün bir saçla uyanmak istiyorsan, yapabileceğin en iyi hamlelerden birisi ipek yastık kılıfı kullanmak. Pamuklu yastık kılıfları tüm gece boyunca saçını çekiştirecek ve yumaklaşmaya yol açacaktır. İpek yastık kılıfı ise saçlarına nazik davranır, nem kaybetmesini önler ve bu tür sorunları engeller.

Yatmadan önce saç maskesi

Yatmadan önce saç maskesi

Biraz zaman alacak bir yöntem; ama uygulamanda fayda var. Haftada bir gün saç maskesi yapmak, kuru ve yıpranmış saçlarının yumuşamasını ve düzleşmesini sağlar. Hazırlayacağın saç maskesini ıslak saça uyguladıktan sonra, bone ile ya da havlu sererek uyu. Böylece yastık kılıfını mahvetmemiş olursun.

Örgü ile uyu

Örgü ile uyu

Uykudan önce saçlarını örmen, saç tellerinin gece boyunca yüzüne gelmesini önler ve sabahları daha dalgalı saçlarla uyanmana yardım eder. İdeal olarak birbirinden ayrı iki örgü ile uyu.

 Islak saçla asla uyuma

Islak saçla asla uyuma

Maske uygulaması yapmadığın sürece ıslak saçla uyumamalısın. Islak saç, kuru saça göre daha narindir. Islak saçla uyumak, saç tellerinde kırılmalara ve kıvrılmalara neden olabilir. Saçın hali hazırda kimyasal işlem görmüş, kuru ya da kırılıyorsa, durum daha da kötüleşebilir. Duş alıp öyle yatıyorsan, duş saatini biraz daha erkene çekmeye gayret et.

Toka kullanma

Toka kullanma

Saç örgüleri için kullanmadığın takdirde, tokalarını yatak odandan uzak tutman gerekiyor. Saçında toka varken uyumak, saç kaybına neden olabilir. Ayrıca, toka izi ertesi sabah saçında belli olabilir.

Kuru şampuan kullan

Kuru şampuan kullan

Kuru şampuanları önleyici olarak da kullanabilirsin. Eğer birbirine dolanmış, karman çorman saçlarla uyanıyorsan, uykudan önce kuru şampuan kullanabilirsin.

Saç derine masaj yap

Saç derine masaj yap

Uzun bir günün ardından saç derine masaj yapmak kendini iyi hissettirmenin yanı sıra, saç sağlığına da iyi gelecek. Yatağa geçmeden önce, saç derine parmak uçlarınla nazikçe masaj yaparak mevcut yağı dağıtabilir ve ertesi gün düzgün saçla uyanmana yardımcı olabilirsin. Bir uyarı: Bu tavsiye, kuru ve kalın saç telleri için geçerli. Eğer saç tellerin inceyse, saçların daha da yağlı gözükebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saç detoksu nedir?: 9 adımda saç detoksunun incelikleri