Saç bakımı için kullandığınız reçeteler gerçekten sağlıklı mı?

Saç bakımı için birçok reçete tarifi var ve bizler de sağlıklı, gür saçlara sahip olabilmek için hemen hepsini denemeye çalışıyoruz. Peki bu tarifler gerçekten sağlıklı mı ve daha da önemlisi gerçekten işe yarıyorlar mı?

06 Eylül 2018, Perşembe 14:30
A A
Soğan

Soğan

Soğan ve soğan suyunun saçı beslediği, parlattığı ve uzamasına yardımcı olduğu söyleniyor. Oysa soğan içerdiği maddeler acılığı yüzünden kafa derinizde enflamasyona sebep olabilir. Özellikle de kafanızı kaşıdıysanız ve saç derinizi tırnaklarınızla zedelediyseniz. Üstelik soğan kokusu saçlarınızdan ne yaparsanız yapın çok zor çıkacaktır.

Tuz

Tuz

Tuz, saç derisine peeling yaptığı ve saç uzamasını hızlandırdığı için tercih edilen bir malzeme. Ancak tuz saç derisinde yanıklara

Kına ve diğer doğal renklendiriciler

Kına ve diğer doğal renklendiriciler

Bu ürünlerin saçın sadece rengini değiştirmediği aynı zamanda sağlık ve güzellik de verdiği söyleniyor. Ancak kınayla elde edilen rengi hem değiştirmek çok zor hem de kına kısa vadede saç tellerini kalınlaştırıyormuş gibi görünse de uzun vadede saçı kurutuyor ve yıpratıyor.

Hindistan cevizi ve hint yağı türevi yağlar

Hindistan cevizi ve hint yağı türevi yağlar

Bu yağların saçı beslediği, yumuşattığı ve uzamasına yardımcı olduğu söyleniyor, bu yüzden de çok popülerler. Oysa bu yağlar saç derisinin yağlanmasına sebep olurken saç tellerini kurutuyor. Üstelik yağla kaplanan saç telleri gerekli şekilde beslenemiyor. Üstelik bu yağlar saç boyasının akmasına da sebep oldukları için saç boyattıktan sonra dikkatli kullanılması gerekiyor.

Bira

Bira

Biranın saçları beslediği, parlak yaptığı ve saç dökülmesini engellediği söyleniyor. Ancak biranın içindeki alkol saçınızın doğal koruma kalkanını yok edip saçınızı kurutabilir. Bu yüzden birayı saçı sadece durulamak için kullanıp saç diplerine değdirmemek çok önemli.

Yumurta

Yumurta

Burada yapılan en büyük hata yumurtanın sadece beyazını kullanmak ve bunu sıcak suyla durulamak. Çünkü sıcak suyla durulanan yumurta beyazı pişer ve saçından arınmaz. Ayrıca yumurta saça nüfus etmesi zor bir besindir ve bu yüzden de saçı aslında beslemez. Üstelik kokusu da saçtan günlerce çıkmaz.

Kabartma tozu

Kabartma tozu

Kabartma tozu daha hafif ve yumuşak saçlar, saçın daha geç yağlanması gibi vaatlerle saç bakım maskelerine ekleniyor. Ancak kabartma tozunun ph miktarı yüzünden saç ve saç derisi için aslında sağlıksız olabileceği belirtiliyor. Üsteli kabartma tozu iddia edildiği gibi saçı tek başına temizleyebilen bir madde değil ve saçın kurumasına ve keçeleşmesine sebep olur.

Benzin

Benzin

Çocukluğunda herkes bitlenmiştir. Ya da etrafında bitlenen birileri olmuştur. Bu yüzden de benzinin saça sürüldüğü bilgisi bize şaşırtıcı gelmez. Benzinin bit öldürme dışında da saça iyi geldiği, beslediği yaygın bir görüştü. Ancak benzinin böyle faydaları olmadığı gibi hem zararlı bir kimyasal olması yüzünden sağlığa zararlı olabileceği hem de kokusunun saçtan çok zor çıktığı anlaşıldı.

Asit içeren reçeteler

Asit içeren reçeteler

Limondan tutun da sirke, yoğurt ve kefire kadar birçok asitli besin saçları yumuşattığı düşünülerek bakım maskesi tariflerine ekleniyor. Ancak bu ürünler saç derisinin ph dengesinden çok farklı bir ph numarasına sahip oldukları için tam tersine saçı ve saç derisini kurutarak hem tahriş, hem kepek hem de yıpranmış saçlara yol açıyorlar.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.