Saç detoksu nedir?: 9 adımda saç detoksunun incelikleri

Kış sezonunun sert geçen iklimi saçlar üzerinde oldukça yıpratıcı sonuçlar yaratabilir. Soğuktan kuruyan ve kolayca kırılan, enerjisi azalmış saçlara yeni mevsimin başındayken veda etmenin tam zamanı. Kuaför randevunuzdaki kırık aldırma ve renk yenileme seanslarının yanında evde de saçlarınızı bahara hazırlamanız mümkün. Yorulmuş, cansızlaşmış ve yıpranmış saçları şarj edecek ve tazeleyecek en iyi 9 adımda saç detoksunu deneyin.

24 Mart 2021, Çarşamba 14:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Saç derisi temizliği

Saç derisi temizliği

Genel inanış, daha sağlıklı saçlar için daha az şampuanlamak yönündedir. Ancak örneğin saçların yağlı ise, daha sık yıkamak istemen de normal. Hatta bunu her gün yapmak da isteyebilirsin. Ancak saçların sağlıklı kalabilmesi ve uzayabilmesi için, sağlıklı bir saç derisine sahip olman gerekiyor. Tıpkı yüzünde olduğu gibi, saç derin de zaman içerisinde yağ, kir ve ürünlerin artıkları ile kaplanır. Bu nedenle önemli olan derinin temizlenmesidir.

Kurutmaktan vazgeç

Kurutmaktan vazgeç

Saçını her gün kurutuyorsan, saçlarının zamanla kuruyacağını ve zayıflayacağını bilmelisin. Hatta, saç kırılmaları da kaçınılmaz olacak. Saçlarına biraz “ısı molası” vermen gerekebilir. Bunu yaptığın zaman, saçlarının ne kadar yumuşadığını hissedeceksin.

Haftada bir derinlemesine bakım

Haftada bir derinlemesine bakım

Saçların dış kısmı keratin adı verilen proteinden oluşan hücrelerle kaplıdır. Bu katman ısı, renk, UV ışınları tarafından zarar görebilir ve bunun sonucunda da birçok sorun meydana gelebilir. Her hafta, saçlarına derinlemesine bakım uygulaman, bu problemlerin önüne geçecektir. Bunun için saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsin. Yeni yıkanmış saçına, saç derinden saç uçlarına kadar bakım uygulayıp, 10-30 dakika arası beklemelisin. Uzun saçlarda ihtiyaç duyulan süre uzayabilir.


Doğal yardımcı: Karbonat

Doğal yardımcı: Karbonat

Sodyum bikarbonat mükemmel bir arındırıcıdır. Saç bakımında kullandığın kimyasal ürünlerin artıklarının temizlenmesinde oldukça yardımcı olur. Bir çorba kaşığı karbonatı şampuanına karıştır ve saç köklerinden başlayarak saçına uygula. Sonrasında saçlarını durulamalısın.

Boyatmaya ara ver

Boyatmaya ara ver

Portekiz’de yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre saçının rengini açman, saçlarını %60 oranında zayıflatıyor. En mantıklısı, saçını boyattığın zaman bile saçının doğal rengine yakın renkler tercih etmen.

Saçlarınızı nemlendirin

Saçlarınızı nemlendirin

Saçlarınızın sağlıklı ve güzel görünmesini istiyorsanız şampuan yeterli olmayabilir. Bu yüzden bakım ürünlerine yönelebilirsiniz. Bu durumda tercihiniz doğaldan yana olsun. Hindistan cevizi ve argan gibi yağlar sayesinde saçlarınızı nemlendirebilirsiniz.

Doğal yardımcı: Zeytinyağı

Doğal yardımcı: Zeytinyağı

Saçını olası zararlara karşı koruma alan zeytinyağını mutlaka değerlendirmelisin. 1 çorba kaşığı yağı mikrodalga fırında 10-15 saniye kadar ısıt. Parmağınla sıcak olmadığını kontrol et. Sonra kuru saça uygula. Bone kullanman, zeytinyağının saçlarına iyice nüfuz etmesini sağlayacaktır. 20 dakika bekle ve ılık su ile şampuan yardımıyla durula.

Doğal yardımcı: Yumurta

Doğal yardımcı: Yumurta

Protein ve amioasit açısından oldukça zengin olan yumurta, saçlarının kaybettiği gücü ve hacmi yeniden kazanmasında yardımcı olurken, aynı zamanda saçlarını yumuşatır. Bir yumurtayı çeyrek ölçü şampuan ile birleştir, tüm saçına uygula ve 5 dakika beklet. Sonrasında iyice durula.


Doğal yardımcı: Elma sirkesi

Doğal yardımcı: Elma sirkesi

Asidik yapısı sayesinde saçlarına parlaklık katacaktır. 2 çorba kaşığı sirkeyi bir bardak su işe karıştır ve duş esnasında şampuanlama işleminden sonra uygula. 1 dakika kadar saçlarında beklet ve durula.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En büyük düşmanlarınız: Sivilce yapan 13 besin grubu