Sadri Şener: Federasyon kupamızı vermezse...

Sadri Şener: Federasyon kupamızı vermezse...

Bordo-mavili kulübün başkanı Sadri Şener, Trabzon'da düzenlediği basın toplantısı çarpıcı açıklamalarda bulundu

04 Temmuz 2012, Çarşamba 18:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, "Federasyon bize kupayı vermezse hukuku çiğnemiş olur. Federasyon'a imza attığımız için normal bir mahkemeye veremiyoruz. Ama hukukçularla konuşacağız. 6222 sayılı yasa normal mahkemelere yönlendiriyor. Çelişki meydana getiriyor. Çözmek lazım bunu. Federasyon, 'Ligi böyle tescil ediyorum. Bu kulüp bu işleri yapmıştır ama şampiyon o' derse biraz tuhaf olmaz mı?" dedi.

MEŞALELERLE KARŞILANDI

İstanbul'dan uçakla Trabzon'a gelen Başkan Sadri Şener, havalimanında yöneticiler ve taraftar topluluğu tarafından karşılandı. Buket buket çiçek verilen ve boynuna bordo - mavili kaşkol takılan Sadri Şener, yakılan meşale dumanları nedeniyle zaman zaman zor anlar yaşadı. Şener, kulüp görevlilerinin yardımıyla aracına binerek Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'ne gitti.

Tesislerde Divan Kurul başta olmak üzere yetkili kurullar tarafından karşılanan Şener, "Trabzonspor'un bembeyaz, tertemiz duygulara sahip, geçmişinde olduğu gibi Türkiye liglerinin en centilmen, en temiz kulüplerinden biri olduğu Türk adaleti tarafından ortaya konmuştur. Bunun üzerine yorum yapmak doğru değildir. Hukuki şampiyon biziz. Bunun tersini söyleyecek kimse olduğunu sanmıyorum. Artık bundan sonra kupa olur olmaz, bu mücadele verilir. Ama müzemizde o bölümü ayırdık. Aranızda genç olanlar, eskileri bilenler, hiç şampiyonluk görmemiş olanlar, '29 yıldır şampiyon olmadık' cümlesini artık konuşmasınlar. Sizler de şampiyonluk gördünüz. 29 senedir şampiyon olmayan Trabzonspor ifadesini kullanmayacaksınız. Çünkü bunu hukuk söylüyor. Hukuktan da daha üstün organ olmadığına göre şampiyonluğumuz hepimize hayırlı olsun" dedi.

Kurul üyeleriyle görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Sadri Şener, taraftarların kendisini karşılamasıyla ilgili olarak, "Karşılama alışkın olduğum bir şey değil ama mutluluk veriyor insana. Şehrin insana sahip çıktığını gösteriyor. Buraya aklanarak gelmek güzel. Daha bir dik geliyorsun, sorulara daha net cevap veriyorsun" dedi.

Federasyona kupa için başvurudan önce gerekçeli kararı beklemeleri gerektiğini vurgulayan Şener, şöyle devam etti:
"Mahkeme de, 'Gerekçeli kararı okursanız verilen kararları daha iyi anlayabileceksiniz' diyor. Hukukçularımız federasyona, tahkime sırasıyla başvuracaklar. Bu tabi Türkiye'de ilk kez başa gelmiş bir olay. Ben de ilk defa karşılaşıyorum bununla. Sırasını çok da bilmiyorum. Ama hukukta her şeyin bir çözümü vardır. Bunun CAS'ı var, UEFA'sı var. Müracaat yapacağız.

Ama mühim olan, dünyanın her yerinde yaşayan herkes, Trabzonsporlular bu kupanın hukuken Trabzonspor'un olduğunu, tescil edildiğini her halde anlamıştır. Diğer tarafları teferruat. 'Trabzonspor şampiyon olmadı' dediğin zaman 'hukukun verdiği karar yanlış' diyorsun. Birini tercih edeceksin. O zaman diyeceksin ki, 'hukukta siz mahkum oldunuz'. Mahkeme diyor ki, 'şurada şurada şike yaptın'. Bunu Türkiye Cumhuriyeti ceza mahkemesi diyor. 'Bunları yapmadım' diyebiliyor musun? Diyemiyorsun. Bunların hepsinden en kötü 3'er puan silsen eder sana 20 puan. Öyle hesapla. 'Hayır öyle hesap edilmez' diyemezsin. Bizim puanımız da silinemez. O zaman ne olacağı ortada. Federasyonu bize kupayı vermezse hukuku çiğnemiş olur. Federasyon'a imza attığımız için normal bir mahkemeye veremiyoruz. Ama hukukçularla konuşacağız. 6222 sayılı yasa normal mahkemelere yönlendiriyor. Çelişki meydana getiriyor. Çözmek lazım bunu. Federasyon, 'Ligi böyle tescil ediyorum. Bu kulüp bu işleri yapmıştır ama şampiyon o' derse biraz tuhaf olmaz mı?"

"KUPAYI ALAMAZSAK İÇİMİZ ŞÜPHEYLE DOLACAK"

Trabzonspor'un şampiyonluk kupasının alınması konusunda çalışmaları olacağını ifade eden Şener, "Bu konuda çok önemli hukukçularla çalışıp CAS ve UEFA sürecini bir şekilde götüreceğiz. Ama ondan sonra bize kupayı falan vermediler, intihar edecek halimiz yok. Ama içimiz şüpheyle dolacak. Bu sene oynarsak verirler mi vermezler mi? Türkiye tarafından kenara itilmiş bir camia şeklini alacağız. Zannetmiyorum, aklımdan hiç geçmiyor" dedi.

YİNE CAMİAYA SİTEM ETTİ

Kulüp başkanı olarak nezarete girdiğini belirten Şener, "Savunmalarımızı yaptık, adliyeye gittik, ifadelerimizi verdik, çapraz sorular sorduk, karşı camiada sevimsiz bir Sadri Şener oluşturuldu. Ama görevim olarak bunu yapmam lazımdı. Bundan sonra görev size ve Trabzon halkına düşüyor. Gazetelerde okuduğumuz kadarıyla Fenerbahçe bir zafer edasıyla dolaşıyor. Trabzon'un ileri gelenleri, Valisi, Belediye Başkanı, milletvekilleri, sivil toplum örgütleri, üniversitesi var. Bunların yaklaşımlarını söylemem doğru olmaz ama bunların hepsini 100 kabul edersek 'geçmiş olsun' demek için beni arayan sayısı 20'dir. İleri gelenlerin olaya bakış açısı da zannederim bu kadar" dedi.

Şike soruşturması sürecinde yaşadığı duyguları da anlatan Şener şöyle devam etti:

"Nezaret döneminde çok duygulandım. Kenan abi (İskender) tekerlekli sandalyeyle dışarıya gelmiş, Beşiktaş Adliyesi'nde. Hanımıyla not yollamış, 'Ben dışarıdayım merak etme' diye. Orada çok gözüm doldu. Mahkeme sırasında da çok espri kaynağı bir olay oldu. Ben arkada oturuyordum. Hakim bey tutturdu, 'Öne gel Sadri Bey' diye. Aziz'le bizi yan yana oturttu. İki saat ben sağa baktım, o sola."

"BURAK'A 10 TEMMUZ'A KADAR İZİN VERDİM"

Burak'ın tranfseri konusundaki soruları da yanıtlayan Şener, "Burak'ın mukavelesinde 5 milyon avro ve bundan sonraki satışından yüzde 25 vermek kaydıyla gidebilir diye madde var. Tabi ilk başta sizler de eleştirdiniz, '5 milyon az para' diye. 5 milyonu cash getiren yok şu ana kadar. Bir tek Lazio'dan geldi, başka kulüpten gelmedi teklif. Onlar da şöyle ödeyelim, böyle ödeyelim diyorlar. Bu hafta yine görüşmek istiyorlar. Gökhan'ı (Ünal) aldığım gibi bir koşturmacalı talep yok. Hocayla konuşmuş. Kibar, efendi çocuk. Trabzon'a gelmek istemediğini, yurtdışına veya başka bir takıma gitmek istediğini belirtmiş. İznini 10 Temmuz'a kadar uzattım. Çünkü, 'Trabzonspor benim ebedi takımım olsun' diyerek ayrılmak istiyor. Onun fikrine saygı duyuyorum. Net bir gelişme yok. 10'una kadar hallolur diye düşünüyorum" dedi.

EGEMEN KORKMAZ KONUSU

Şener, Egemen Korkmaz'ın transferiyle ilgili olarak, "Egemen'in gelmek istediğini, istendiğini ben de duyuyorum. O işten uzağım biraz. Hocanın da istediğini biliyorum. Hocayla konuşacağım. Görüşme yaptı mı yapmadı mı bakacağım. Size de haber veririm. Bizde bir şey gizli kalmaz" diye konuştu.

"CEZA HUKUKU SPOR HUKUKUNUN DA ÖNÜNE GEÇER"

TFF'nin güvenilirliğini yitirdiğini de vurgulayan Şener, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ceza mahkemesi bir karar veriyor. Orada Etik Kurulu, Disiplin ve Tahkim Kurulu var. Onların verdiği kararlar ceza mahkemesinin kararlarına tamamen ters. Oturup düzeltmesi lazım. Çünkü ceza her şeyin önüne geçer. Bana göre spor hukukunun da önüne geçer. Sen ceza vermiyorsun, mahkeme içeri atıyor. Olmuyor ki. O zaman bir yerde bir yanlışlık var. Sen Disiplin ve Tahkim olarak 16'ıncı Ağır Ceza'ya itiraz et bakayım, 'Bu ceza alamaz' diye. Dilekçeni bile okumazlar. Ama o mahkeme bir fezleke gönderdiği zaman iki polis seni alır götürür. Hangisi üst? Bunu benim hatırlatmama bile gerek yok. Bunu hatırlayacaksın. Bu alır götürür seni. Öbürü seni götüremez. Hangisi üstünse onun dediğini yapacaksın. Bakalım daha neler çıkaracaklar önümüze? Yargıtay tabii ki tasdik mevkiidir. Ama eski avukatlar der ki, 'Yerel mahkemede kazan da Yargıtay'a gel'. Orada artık yüzde 100 tersi olmaz. Bu hakimin geri dönen kararı yokmuş. Bir kez daha söyleyeyim. Herkes ceza alsın diyen bir insan değilim. Tahliye olmalarına sevindim. İnşallah cezaları düşer. Ben sadece devletin yaptığı bir operasyonun sonucunda hakkım olan bir şampiyonluğun tescilini istiyorum. Başka bir hiç talebim yok."

Medyayı da eleştiren Sadri Şener, "Türk medyası ticari düşünüyor. Taraftar olarak düşünüyor. Bazen siyasi yazarlar bile bir takımın ciddi taraftarı. Saygı da duyarım ama gazeteleri tek tek alt alta yaz, bizden olan birisini gösteremezsin. Bunda benim bir kabahatim yok. Trabzonspor'u yüzümüzün akıyla temsil ettik. Bu anlamda onur duyuyorum. Üzerine toz getirmemeye çalışıyoruz. Şu anda Türkiye'nin her gün gündeminde. Çok önemli bir şey. Buna da hepimiz şükredelim. 28 yaş civarı arkadaşlarımız beni gördüklerinde bağırıyorlar. 'Başkanım şampiyonluk görmedik' diye. Bu da onların göreceği şampiyonluk tipi. Türk adaleti de tescil etti. Bana daha gelip demesinler. Biz 7 şampiyonluk kazandık. Bu tarife göre Şampiyonlar Ligi bekliyoruz" dedi.

Şener, şampiyonluk kupasının Fenerbahçe Müzesi'nde olmasıyla ilgili olarak da, "Olabilir. Doğru değil ama dursun orda. Beşiktaş iade etti, daha Beşiktaş'a gitmez o kupa. Burada durmuş, orada durmuş önemli değil. Esas yeri bizim müzemiz. 28 yaşındakileri bekleriz oraya" ifadesini kullandı.

DHA
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tahkim Kurulu’ndan Fenerbahçe’ye ret!