Safer ayı ne zaman başlıyor? Safer ayı ibadetleri neler? Safer ayı ne zaman bitiyor?

Safer ayı ne zaman başlıyor ve ne zaman bitiyor konusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Safer ayı bazı inanışlara göre belaların olduğu ay olarak bilinir. Peki, safer ayı ne zaman başlıyor? Safer ayı bela ayı mıdır? Safer ayı ne zaman bitiyor? Safer ayı ibadetleri neler? Safer ayı ile ilgili merak edilenler haberimizde.

18 Eylül 2020, Cuma 13:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bir hurafeye göre insanlar safer ayının bela ayı olduğuna inanırlar fakat Hadis-i Şeriflerle açıklama getiren Hz. Muhammed (S.A.V.), bu ayın sanılanın aksine musibet ve belaları üzerine toplayan bir ay olmadığını anlatmaya çalışmıştır. Peki, safer ayı ne zaman başlıyor? Safer ayı bela ayı mıdır? Safer ayı ne zaman bitiyor? Safer ayı ibadetleri neler? Safer ayı ile ilgili merak edilenler haberimizde.


Safer ayı ne zaman idrak edilir?

Safer ayı ne zaman idrak edilir?

Hicri aylardan biri olan safer ayı 18 Eylül'de idrak edilmeye başlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 dini günler takviminde yer alan bilgilere göre safer ayının bitişi ise 18 Ekim 2020 tarihine denk gelecek.

Safer ayında neler yapılmalıdır?

Safer ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının ikincisi olan Safer ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.

Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: "Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır." (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)


Safer ayı bela ayı mıdır?

Safer ayı bela ayı mıdır?

Safer, kamerî/hicrî takvimin Muharrem ayından sonra gelen ikinci ayıdır. Safer ayının uğursuz olduğu ve bu ayda bela ve musibetlerin çokça meydana geldiği şeklinde bir anlayış Cahiliye dönemine ait olup (Ebû Dâvûd, Tıb, 24), dinimizde yeri yoktur.

Dolayısıyla böyle bir anlayış hurafedir. Bu ayın diğer aylardan hiçbir farkı yoktur. Hz. Peygamber (s.a.s.) böyle bir anlayışı reddetmiş ve “Safer ayında uğursuzluk yoktur” buyurmuştur (Buhari, Tıb, 19).

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Su matarası nasıl temizlenir?