Safkan kangal köpeği saldırmıyor: Sivas kangalı özellikleri

Kangal köpeklerinin yer aldığı iddia edilen şiddet içerikli görüntülere uzmandan tepki geldi. Sivas'daki uzman kangal üreticisi ve eğitmeni Hüseyin Yıldız, safkan kangalların saldırmayacağını belirtip, görüntülerdeki köpeklerin ırkının kangal olmadığını söyledi. Sivas kangal köpeği, karakteristik özelliği bakımından oldukça mükemmel bir ırktır. Kangallar, sahiplerine olan bağlılıklarıyla ünlü.

08 Mayıs 2020, Cuma 15:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son günlerde şiddet içerikli görüntülerde kangal köpeklerinin kullanıldığı iddiasına, safkan kangalların merkezinden tepki geldi. Önce sosyal medyada yer alan, ardından basın tarafından ülke gündemine taşınan görüntülerde, köpeklerin eşekleri parçalama anları yer almıştı. Uzman kangal üreticisi ve eğitmeni Hüseyin Yıldız, görüntülerde yer alan köpeklerin kangal ırkı olmadığını belirtip, kangalların tabiatları gereği kendileri, sahipleri ve korumakla görevli olduklarını alana karşı bir tehdit gelişmediği sürece saldırganlaşmayacaklarını söyledi.


"Kangalların saldırması mümkün değil"

"Kangalların saldırması mümkün değil"

Yıldız, köpeklerin kullanıldığı şiddet içerikli eylemleri çirkin ve kötü bulduğunu belirtip, “Kötü, çirkin neden çünkü kangal ırkı köpeğimiz öyle saldırı eğilim olan, zulmeden, hayvanı öldürebilen veya sahip olduğu değerlere zarar verebilecek kritere ve içgüdüye sahip olmayan bir ırktır. Kangal ırkı sahiplenir. Kangal ırkı köyüne ait olan, köyünün dışında olan ve ona dokunamayan, zarar vermeyen hiçbir hayvana zarar vermez. Aksine sahipkâr davranır. Saldırmaları mümkün değildi. Kangal dünya literatüründe dost bilinen içgüdüsel olarak tamamen sahip olduğu yada olmadığı değerlere masumca davranan ve onları kucaklayan, koruyan ve kollayan bir ırktır. Saflık nedeni de tamamen buna dayanır” dedi.


"Melez ırklar saldırır"

"Melez ırklar saldırır"

Yıldız, kangal olarak adlandırılan aslında kangal olmayan melez ırkların saldırganlaşabileceklerini belirtip, “Kangal ırkı olmayan köpekleri, her ağzı, her burnu kara, rengi boz olan köpekleri yani benim resesif, aloman ve karma katma diye adlandırdığım kırma olan köpeklerin hepsini kangal olarak sınıflandırmak, haber olarak vermek kangalımız için ve Sivasımız için olumsuzluktur. Biz bunu istemiyoruz çünkü onlar kangal değil. O hayvana saldıran köpeklerin hiçbir tanesi de kangal değildir. Melez köpekler ısırır, çocukları ve yaşlıları alt eder. Özellikle mustarip olan hayvanlara saldırı eğilimi gerçekleştirirler. Saldırırlar, bozarlar, ciddi hasarlar oluşturabilirler. O yüzden burada ben bir üretici olarak şunu söylüyorum devletimize çağrıda bulunuyorum ‘Bu tür köpeklerin kesinlikle denetlenmesi lazım ve bu köpeklerin insan topluluğu içerisinden uzak tutulması lazım.’ Aynı köyde yaşayan hayvanı bile ne hale getirip katledebiliyorlar. Bu işin içerisinde insan psikolojisinin azmi de var. Bu tür kişileri ve köpekleri toplumdan uzak tutmak lazım. Farklı isimlendirerek bunu bizim Sivas kangalımıza mal etmelerini biz Sivaslılar olarak kınıyor ve kabul etmiyoruz. Kangal dünya literatüründe dost, sadakat, aşk, sevgi ve hürmet olarak bilinir. Ait olduğu her şeye de sahip kârdır, sevecendir, kollar, korur ve onunla beraber aynı duyuları yaşar" diye konuştu.


Yıldız, safkan kangalların içgüdülerinin yüksek olduğunu belirtip, “Kangal köpeği korumakta olduğu her şeye korkunç duyarlıdır. Hissiyatlıdır, içgüdüleri, sezileri kuvvetlidir. İnanılmaz bir doğal ırktır, safkandır. Dominant bir yapıya sahiptir. Dünyada kangal köpeğinin seçimi, ihtiyacı inanılmaz derecede artmaya başladı. Biz kangalın onurlu, hassasiyetli olmasını her topluma bildiriyoruz. Onun için bütün dünya bir gün kangal köpeğinin sahibi olacaktır. Çünkü laboratuvar ortamında üretilmemiş bir kaynaktır bu doğaldır bir kandır. Aynı zamanda laboratuvar ortamında üretilen tüm kanların çok farklı olan bir tipidir bu. Bugün siz karakteri farklı köpeklerden kan alıp genetik olarak yükleme yaparsanız elinizde patlar. Ya çocuğunuzu ısırır, kırma dediğimiz konu, ya evinizdeki hayvanınızı öldürür, yada sizleri yaşan boyu tehdit eder. Onun için bu tür şizofren köpeklerle asla işbirliği olamayan bir doğal safkanımız var elimizde. Hiç benzemeyen, onlarla ilişkisi olmayan bir kandır. Nasıl Anadolu’da bir aslan varsa dediğimiz gibi kangal, Afrika’da da bir aslan var doğal olarak işte bizimki de bunun benzeridir” şeklinde konuştu.


Sivas kangalı karakter özellikleri

Sivas kangalı karakter özellikleri

  • Sivas kangal köpekler çocuklarla çok iyi anlaşırlar, bu sebeple çocuklu aileler için çok uygun bir dosttur.
  • Kedilerle ve yabancılarla ilişkileri ortalama düzeydedir.
  • Sivas kangal köpeklerin gereksiz havlama eğilimi yoktur, bu köpekler genellikle sessizdir.
  • Kangal köpeklerini eğitmek oldukça kolaydır, bazen eğitilme konusunda zorluk çıkartabilirler ancak yeni komutlar öğretme konusunda tutarlı olursanız kesinlikle öğreneceklerdir. Bu arada köpek eğitiminde pozitif eğitim yani ödüllendirmeye dayalı eğitim tercih edilmelidir.
  • Sivas kangal köpekleri ağırbaşlıdır, dolayısıyla pek oyuncu oldukları söylenemez.
  • Bu büyük köpekler yalnızlığı severler ve birçok köpek ırkı ile kıyaslandığında bağımsızlıklarına oldukça düşkündürler. Aslında bu hemen hemen tüm çoban köpeklerinde görülen bir karakter özelliğidir, çünkü çoban köpekleri sürüleri güderken kendi kararlarını alıp uygulamak zorundadırlar, bu da bağımsız karakterli olmalarında önemli rol oynayan bir unsurdur.


  • Kangal dünyadaki en iyi bekçi köpeklerinden biridir. Bölgesel bir cinstir, gözlem yeteneği ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Tüm bunlar Sivas kangalları mükemmel birer bekçi köpeği yapar.
  • Sivas kangal sürü gütme ve koruma konusunda dünyadaki en başarılı köpek ırklarından biridir, bu sebeple sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde Sivas kangal köpekler çoban köpeği olarak kullanılıyor.
  • Kangal köpeklerinin ısırma potansiyeli düşüktür, bu köpekler iri cüsseli ama sakindirler, nedensiz şekilde saldırganlık sergilemezler.
  • Bu kocaman köpekler apartman hayatına pek uygun değildir, apartmanda sıkılıp mutsuz olabilirler. Bir Sivas kangal için en uygun yaşam alanı bahçeli evdir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Felçli kedi yürüteçle hayata döndürüldü