Sağınıza doğru yatıp uyuyorsanız dikkat!

Günde en az 8 saat uyuyarak ertesi güne daha zinde uyanacağımızı artık öğrendik. Peki ya uyku pozisyonumuzun sağlığımızı etkilediğini? Şimdi okuyacağınız haberden sonra bir daha asla sağ tarafa dönüp uyumak istemeyebilirsiniz…

13 Ekim 2017, Cuma 10:28
A A

İnsanların günde ortalama 8 saat uyuduğu biliniyor. Bir diğer deyişle hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz.

Uykumuzu yeterince alamamamız halinde güne gergin başlarız ve bütün gün yorgun hissederiz.

Journal of Clinical Gastroenterology’da yayımlanan bir araştırmada ise ne kadar uyuduğumuzun değil nasıl uyuduğumuzun önemli olduğunun altı çizildi. Meğerse uyku pozisyonumuzun sağlığımıza yararları ve zararları olabiliyormuş.

Kalbe yararlı

Kalbe yararlı

Solunuza doğru uyuduğunuzda vücudunuz kan pompalamakta zorlanmaz. Bunun nedeni ise atardamarların vücudun sol kısmında bulunmadı. Sağınıza doğru yattığınızda, vücudunuz kanı önce yukarıya doğru pompaladığından kan akışınız yavaşlar. Sola doğru yatmak kalbe yararlıdır.

Sindirime iyi gelir

Sindirime iyi gelir

Sağımıza doğru yattığınızda, mide asidi yemek borunuza kadar ulaşır ve bu nedenle geceleri mideniz yanar. Zaten sindirim sorunları yaşayan biriyseniz, solunuza doğru yatın.

Lenf drenajına iyi gelir

Lenf drenajına iyi gelir

Araştırmada, sola doğru yatmanın lenf drenajına iyi geldiği belirtildi. Lenf drenajı en basit şekilde vücuda yararlı besinlerin bir yerden bir yere taşınması ve vücuttaki zararlı maddelerden arınılması şeklinde açıklanabilir.

Anatominize uygundur

Anatominize uygundur

Midemiz ve pankreaslar vücudumuzun sol kısmındadır. Eğer sağınıza doğru yatarsanız daha geç uyumak zorunda kalırsınız.

Dalaktaki baskıyı azaltır

Dalaktaki baskıyı azaltır

Dalak da vücudumuzun solundadır. Dalağın görevi kanı temizlemektir. Vücudumuzdaki gereksiz maddeler lenfoyid sistemle dalağa taşınır. Solunuza doğru uyumak bir an önce bu maddelerden kurtulmanız anlamına gelmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Avokado nasıl olgunlaştırılır?