Sağlığımıza zarar veren günlük alışkanlıklar

Herkes sigara içmek veya çok fazla abur cubur yemek gibi alışkanlıkların sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebileceğini biliyor, ancak günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen daha az bilinen zararlı alışkanlıklar var.

17 Eylül 2019, Salı 17:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kulak çubuğu kullanmak

Kulak çubuğu kullanmak

Posta Özel

Kulaklarınızı pamuklu çubuklarla temizlemek iyiden daha çok kulaklarınıza zarar verir. Bir araştırmaya göre , kulaklarınızı pamuklu çubuklarla temizlemek kulak kirini kulak kanalına doğru iter. Aynı zamanda enfeksiyonlara, delinmiş kulak zarlarına, etkilenmiş kulak kiri ve kulak çınlamasına yol açabilir.

Meyve suyu tüketmek

Meyve suyu tüketmek

Portakal suyunun C vitamini, B vitamini ve çeşitli antioksidanlar açısından zengin olduğu bilinen bir gerçektir. Aslında, meyve suyu içmek sağlıklı bir alışkanlık olarak kabul edilir. Bununla birlikte, çok fazla içmek sağlığımıza zarar verebilir, çünkü diş çürümesine, tip 2 diyabet ve obeziteye neden olabilir .


Plastik şişeden su içmek

Plastik şişeden su içmek

 Plastik şişeler, yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında saldıkları kimyasal maddeler için bir tehdit oluşturur.

Örneğin, şişeyi sıcak bir günde arabanızda bırakırsanız, plastiğin yüzeysel katmanları , içtiğiniz suyu kirletebilecek toksik bir kimyasal ( bisfenol A ) maddesini açığa çıkarabilir. Bu kimyasal endokrin sisteminizi etkileyebilir ve endometriozis ve meme kanseri riskinizi artırabilir.


Cep telefonu ile uyumak

Cep telefonu ile uyumak

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, yatmadan önce elektronik cihazların kullanılmasının uykumuzu kaçırdığını ve uyku kalitemizi düşürdüğünü göstermiştir. 


Cüzdanı arka cepte taşımak

Cüzdanı arka cepte taşımak

Cüzdan taşıyan herkes onu saklamak için en uygun yerin kotun arka cebi olduğunu düşünür. Ancak bu uygun olsa da kesinlikle sağlıklı değildir. 15 dakikalık kısa bir süre bile cüzdanınızda oturmak, omurganızın kaymasına neden olabilir ve omurilikleriniz değişmeye başlar.

Elleri sıcak su ile yıkamak

Elleri sıcak su ile yıkamak

Çeşitli çalışmalar, sıcak ve soğuk suyun mikrop öldürmede ve bakterileri elimizden çıkarmada eşit derecede etkili olduğunu doğrulamıştır . Bu çalışmalara göre , ister 38 ° C, gerekse 16 ° C olsun, su sıcaklığı bakterilerin azaltılmasında hayati bir rol oynamadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, soğuk suyun aslında ellerimiz için sıcak sudan daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ellerinizdeki sarımsak kokusunu giderecek 5 yöntem