Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sabah yürüyüşünde

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlığının toplantısı için bulunduğu Antalya'da, 81 ilden gelen üst düzey yöneticilerle sabah sporu yaptı

17 Ocak 2015, Cumartesi 11:36
A A

Yaklaşık 2 kilometrelik yüksek tempolu yürüyüşün ardından Ukraynalı hoca eşliğinde egzersiz yapan Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı yaşamın bir yaşam felsefesi haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık bakanlığı’nca düzenlenen ’Koordinasyon Değerlendirme ve Planlama Toplantısı’ için Antalya’da bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve 81 ilden gelen il sağlık müdürleri, halk sağlığı müdürleri ve genel sekreterler sabah yürüyüşüne çıktı.2 KİLOMETRE YÜRÜDÜ

Bakan Müezzinoğlu ve beraberindekiler saat 07.15’te turizm bölgesi Belek’te kaldıkları otelin çevresinde yaklaşık 2 kilometre yürüdü. Yürüyüşte Bakan Müezzinoğlu’nun temposuna bazı müdürlerin yetişmekte zorlandığı görülürken birçoğu da sabah sporuna hazırlıksız yakalandı; paltolar, kösele ayakkabılarla yürüyüşe katılmak zorunda kaldı.


Otel etrafında temposu oldukça yüksek yürüyüşün ardından Bakan Müezzinoğlu ve beraberindekiler otelin futbol sahasında Ukraynalı hoca eşliğinde kültür-fizik hareketleri yaptı. Boyun hareketleriyle başlayan egzersiz hareketleri kollarla devam etti. Bel çevirme hareketlerinde Bakan Müezzinoğlu esprileriyle herkesi güldürdü. Sabah sporu otelin lobisinde ikram edilen portakal sularının içilmesiyle sona erdi."HER CUMARTESİ YÜRÜYORUZ"

Sağlık Bakanlığı olarak 2013 yılı sonu 2014 yılı başı itibariyle sağlıklı beslenme ve hareket yılı ilan ettiklerini belirten Bakan Müezzinoğlu, "Bu önümüzdeki dönemde de devam edecek. Arzu ediyoruz ki tüm vatandaşlarımız bir sağlıklı yaşam kültürünün sahibi olsunlar. Sağlıklı beslensinler, hareket etsinler ve sağlıklı yaşamı sevdikleriyle birlikte huzurlu şekilde sürdürsünler" dedi.

Türkiye genelinde halk sağlığı müdürlüklerinin düzenli olarak her cumartesi günü Türkiye genelinde sabah yürüyüşleri ve sporlarını organize ettiğini kaydeden Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi:SAĞLIKLI BİR ÖRNEK OLMAK ÖNEMLİ

"Biz de Antalya’da toplantı nedeniyle bulunuyoruz. Sabahleyin tüm ekibimizle birlikte sabah yürüyüşümüzü yaptık. İstiyoruz ki toplumun önündeki öncüler, yöneticiler, sivil toplum örgütleri güzel örnek olsunlar. Sağlıklı bir örnek olabilmek de önemli. Hem kendi sağlığımız için önemli, anlamlı ve değerli. Kendisine değer veren bir insanın, sağlıklı yaşamı merkeze alması gerekir. Sevdiklerine değer veren birinin sevdikleriyle beraber huzurlu bir ömür sürmeyi merkeze alması gerekir. Bunun için de bu organizasyonları Türkiye genelinde genişleterek sürdürüyoruz. Bu sabah da ekibimizle birlikte Antalya’da yürüyüş yaptık. Hava da maşallah Antalya’ya yakışır. Bir ara dedik ki keşke hazırlıklı gelseydik de denize girseydik.""PERFORMANS DEĞERLENDİRMİYORUZ"


Bakan Müezzinoğlu, kendisiyle birlikte sabah yürüyüşüne katılan müdürlerin performansını nasıl bulduğuna ilişkin soruya "Burada hiç kimse için performans değerlendirmesi yok. Niyet değerlendirmesi var. Katılan arkadaşlarla katılmayan arkadaşlar değerlendirmesi yapacağız" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, soru üzerine sabah yürüyüşünü ve sporun ardından 400 kalori yakmış olabileceğini söyledi, "Önemli olan bunu yaşam felsefimize koyup koymamak. Onu koyduysak, her gün de fırsatları değerlendirebiliyorsak bu anlamda yapmamız gerekenin yüzde 70’ini yapmış oluruz. Bunu kalori yakma niyetiyle yaparsak kültüre dönüşmez" diye konuştu.

Müezzinoğlu, spor bir yaşam felsefesi, sağlıklı bir hayat sürebilme anlayışı olarak yapıldığı takdirde kalori hesabına çok gerek olmadığını söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.