Sağlık Bakanlığı: Deposilin hâlâ piyasada yok

Vatandaşın uzun süredir bulamadığı kalp romatizması, romatizma, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan deposilin iğnelerinin kısıtlı temin edilmesi nedeniyle artık eczanelerde satılmıyor

06 Ocak 2014, Pazartesi 16:58
A A
Sağlık Bakanlığı: Deposilin hâlâ piyasada yok

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre; Sağlık Bakanlığı hâlâ piyasada bulunmayan ilaçtan 10 Ocak’ta 170 bin tane hazır olacağını ve ilacın kamu hastaneleri aracılığı ile dağıtılacağını açıkladı. Edinilen bilgiye göre, yeni üretim ilacın henüz kalite ve diğer üretim teknikleri test ve kontrol süreci devam ediyor. İlaç ancak gerekli stabilize sağlandığında piyasaya verilebilecek.

FİYAT POLİTİKASINDAN VAZGEÇİLSİN

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaç fiyatlarının ucuz olmasının hem vatandaş hem de devlet tarafından aranılan, önemli bir özellik olduğunu, ancak ilaçların bulunabilir olmasının her şeyden daha önemli olduğunu söyledi. Saydan, deposilin ilacını üreten firmanın ucuz ilaç politikasını kabul etmemesi nedeniyle ilacın bulunamaz hali geldiğini belirterek “Ucuzlatılan ama piyasaya verilmeyen, vatandaşa ulaştırılamayan ilaçların kimseye faydası olamaz. Çok acele olarak yanlış ilaç fiyat politikasından vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...