Sağlık Bakanlığı'ndan 'kızamık' açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan 'kızamık' açıklaması

Antalya'da yabancı uyruklu bir öğrencide kızamık hastalığının tespit edilmesiyle birlikte medyada yer alan “Antalya’da Kızamık Alarmı” haberleri üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı

04 Nisan 2018, Çarşamba 09:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Son günlerde medyada, kızamık vakalarıyla ilgili haberlerin yer alması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, kızamığın, çocuklarda daha sık olmakla birlikte her yaşta görülebilen ve aşı ile önlenebilen bulaşıcı bir hastalık olduğunu vurguladı.

“Ülkemiz, artan insan hareketleri sebebiyle importasyon (yurt dışı kaynaklı virüs) riski altındadır” denilen Bakanlık açıklamasında yurt dışından vakaların geldiği, aşısız veya eksik aşılı kişilerin bu vakalardan etkilenebildiği belirtildi.


Akdeniz Üniversitesi'nde kızamık alarmı! 1500 öğrenci aşılandı


Antalya’da tespit edilen kızamık vakasına da değinilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Antalya’da yurt dışı kaynaklı vaka 17 Mart 2018’de tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda hasta takip edilerek 3 hastaya ulaşılmıştır. Ardından yeni bir yurt dışı kaynaklı vaka görülmüştür. Üniversitede okuyan yabancı uyruklu öğrencimizin takibinde de 2 yeni hasta tespit edilmiştir.

'4 BİN 250 KİŞİ AŞILANDI'

Ocak ayından itibaren geriye yönelik tüm il taranmış ve eski 2 vakaya daha rastlanmıştır. Yapılan temaslı ve risk grubu aşılamalarında 4 bin 250 kişi aşılanmış ve halen aşılamaya devam edilmektedir. Alınan tedbirler ve risk grubu aşılamaları sonucu 9 vaka ile sınırlı kalmıştır.”

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınlarda ve erkeklerde kalp krizi belirtileri