Beden SağlığıBulunamayan meme kanseri ilacı yeniden piyasada! Geri ödemesi yapılacak mı?

Bulunamayan meme kanseri ilacı yeniden piyasada! Geri ödemesi yapılacak mı?

Paylaş
Bulunamayan meme kanseri ilacı yeniden piyasada! Geri ödemesi yapılacak mı?

Bir süredir temininde sıkıntı yaşanan meme kanseri ilacı, Türkiye’de yeniden bulunabilecek. 25 Mayıs 2017 tarihi itibariyle belirli bir miktarda tamoksifen etken madde içeren ilaç için geri ödeme yapılacağı da açıklandı

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, bir süredir piyasada bulunmayan meme kanseri tedavisinde kullanılan ilacın piyasada bulunmamasından dolayı yaşanan sorunlarla ilgili açıklamada bulundu.

Gerek eczacılardan gerekse hastalardan ilacın bulunmadığına dair gelen geri bildirim sonrasında, TİTCK ile Birlik arasında bir dizi görüşme gerçekleştiğini belirten Çolak, "Bu görüşmeler neticesinde, 25 Mayıs 2017 tarihi itibariyle belirli bir miktarda tamoksifen etken maddeli ilacın, ecza depolarına verildiği, önümüzdeki günlerde de verilmesine devam edileceği bilgisi alınmıştır" dedi.

SORUN GİDERİLİP GERİ ÖDEMESİ YAPILACAK

Söz konusu ilacı geri ödemesinin yapılmadığı yönündeki iddialar üzerine de Erdoğan Çolak, hasta mağduriyetinin yaşanmaması için TİTCK ile görüşme yapıldığını aktardı. Çolak, "Yapılan görüşmeler neticesinde yetkililer, sistemsel bir sorundan dolayı ilacın ödemesinin yapılamadığını aktararak 'geri ödemesinin yapılacağı' bilgisini tarafımıza iletmişlerdir" ifadesini kullandı.

60 TABLETLİK ŞİŞELERDE SATILACAK

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan da ilacın Sağlık Bakanlığı'nın devreye girmesi ile Türkiye’ye getirildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Bugüne dek 30’luk kutu ambalajlarda satılan ilaç, 60 tabletlik şişe ambalajında piyasaya verildi. 60 tabletlik şişe, günde tek doz kullanan hastaların iki, iki doz kullanan hastaların bir aylık ihtiyacını karşılayacak. Firma tarafından, ecza depolarına gönderilen ilaç eczanelerimize kısıtlı miktarda verilmeye başlanmıştır. Geri ödeme kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme listesinde, ilacın 30 tablet ve 250 tabletlik formları bulunmakta olup 60 tableti listede olmadığı için SGK tarafından bu ilacın bedeli ödenmemektedir. Hasta mağduriyetinin engellenmesi için kurumun bir an evvel ilacı geri ödeme listesine alması gerekiyor." AA

Haberin Devamı