Beden Sağlığı Gribe karşı doğal reçete: Her sabah limon, zencefil ve zerdeçal

Gribe karşı doğal reçete: Her sabah limon, zencefil ve zerdeçal

Gribe karşı doğal reçete: Her sabah limon, zencefil ve zerdeçal

Sağlık Bakanlığı verilerine göre aralık ayının ikinci haftası itibarıyla grip salgını başladı. Grip aşısı için hiçbir zaman geç olmadığını söyleyen Prof.Dr. Meral Sönmezoğlu, "Aşı, hastalığa henüz yakalanmayan kişileri koruyabilir. Risk grubundaki kişilerin aşılanmasında fayda var" dedi. Prof.Dr. Meral Sönmezoğlu gribe karşı her sabah uygulanabilecek doğal bir reçete de paylaştı

Grip salgınları şu günlerde birçok kişiyi olumsuz etkiliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Meral Sönmezoğlu, "Domuz gribi salgınının ortaya çıktığı 2009 yılında, dünyada ve Türkiye'de her zamankinden daha fazla hasta gördük. Bugün artık, domuz gribi virüsüne karşı insanlarda bir bağışıklık gelişti. Ayrıca grip aşılarının içerisinde domuz gribinin virüsü var. Hastalığın eskisi kadar yaşamı tehdit etmediğini söyleyebilirim" diye konuştu.

KİMLER TEHLİKE ALTINDA?

Prof.Dr. Meral Sönmezoğlu, "Tehlike yaratan bir grup var. Onlar bağışıklığı iyi çalışmayanlar, 65 yaş üzerindeki kişiler, KOAH gibi akciğer hastalığı olanlar, solunum yetmezliği olan hastalar, kanser tedavisi gören kişiler ve gebeler. Bağışıklık sistemi iyi çalışmadığından bu grupta yaşamı tehdit etme riski daha yüksek. Sağlıklı kişilerde ise artık çok fazla tehlike arz etmiyor" ifadelerini kullandı.

HAMİLELER ÖZELLİKLE DAHA DİKKATLİ OLMALI

Risk grubundaki kişilerin aşılanması gerektiğini ifade eden Prof.Dr. Meral Sönmezoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"İdeal olan, salgın başlamadan eylül, ekim aylarında aşılanmaktır. Ancak unutulmamalıdır ki aşı için geç değil. Çünkü mart ayı sonuna kadar salgın azala azala devam eder. Şu an yapılacak aşı, hastalığa henüz yakalanmayan kişileri koruyabilir. Hamileleri özellikle vurgulamak gerekiyor. Çünkü düşük ve erken doğum riskiyle karşı karşıyalar. Grip buna neden olabiliyor. Hastalık, gebelerde yaşamı da tehdit edebiliyor. Gebeliğini kış aylarında geçirecek kişilerin aşılanmasında fayda var. Gebeleri ve yeni doğum yapmışları aşılıyoruz."

PROTEİNDEN ZENGİN BESLENİN

Bağışıklık sistemini koruyan en etkili yöntemin yeterli uyku ve beslenme olduğunun altını çizen Prof.Dr. Meral Sönmezoğlu, alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı: “Bunun için öncelikle uykuya ve beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Mutlaka soğuktan korunarak açık havada vakit geçirilmeli, stresten mümkün olduğunca uzak durulmalı. C vitaminden zengin narenciye tüketmek, hapşıran-öksüren kişilerden uzak durmak ve elleri sık sık yıkamak gibi hijyen önlemleri de almak önem taşıyor. Ayrıca proteinden zengin beslenmeli. Yumurta, süt ürünleri, yoğurt, et, sebzeler ve meyveleri özellikle kış aylarında hiç ihmal etmemeli" dedi.

HER SABAH YARIM LİMON, ZERDEÇAL VE ZENCEFİL

Enfeksiyonlara karşı koruyucu bir formül olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Meral Sönmezoğlu doğal reçeteyi verdi:

"Ilık su içine atılacak zencefil, limon suyu, zerdeçal son derece etkin. Hastalığın başladığını hissettiğiniz an bu karışımı kullanabilirsiniz. Her gün sabah kalktığınızda ılık bir bardak suyun içine taze sıkılmış yarım limon, 1 çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı kadar zerdeçal koyarak içmek koruyucu etki yaratıyor. Aynı zamanda kuşburnu, ıhlamur, nane-limon son derece etkilidir."

ANTİBİYOTİK YARARLI BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜYOR!

Prof.Dr. Meral Sönmezoğlu, "Solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu virüslerle oluşur ve antibiyotikler onlara etki etmez. Ama ne yazık ki biz ülke olarak antibiyotiklere çok güvendiğimiz ve onlardan çok şey beklediğimiz için virüs olduğunu bilsek bile kullanıyoruz. Bu vücudumuzdaki yararlı bakterileri öldürüyor, ekosistemi bozuyor" diyerek antibiyotikler konusunda da uyardı.

SIRADAKİ HABER