Beden Sağlığı Kiraz sapı çayı ne işe yarar, faydaları nelerdir? Kurutulmuş kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

Kiraz sapı çayı ne işe yarar, faydaları nelerdir? Kurutulmuş kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

Kiraz sapı çayı ne işe yarar, faydaları nelerdir? Kurutulmuş kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

Kiraz sapı çayı pek çok faydası olan bir bitkisel çaydır. Bitkisel çayları kullanarak doğal yollardan tedavi olanların sayısı bir hayli fazladır. Bundan dolayı bitkisel çaylar ülkemizde tercih edilmektedir. Kiraz sapı çayı da insan sağlığı açısından çok faydalı olan ve bol mineral vitamin barındıran bir bitkisel çaydır. Kiraz sapı çayı hem erişkinlere hem de çocuklara verilmesi gereken bitkisel çaylardandır. Kiraz sapı çayı içerisinde yoğun miktarda A, B ve C vitaminleri yer almaktadır. Yazın kiraz yemeyi herkes sever ama bu meyvenin en değerli kısmı her zaman çöpe atılır: sapları! Kirazın en faydalı kısmı gibi görünüyorlar. İşte kiraz sapı çayının nasıl yapılacağı ve faydaları....

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

1) İdrar Yolunu Temizler

İdrar yolunu temizleyen kiraz sapı çayı en faydalı bitkisel çaylardan bir tanesidir. Böbreklerde oluşan iltihabı ve idrar yolunda oluşan kötü faktörleri ortadan kaldıran kiraz sapı çayı her türlü enfeksiyonu ortadan kaldırmaktadır. Mevcut olan iltihabı yok ettiği gibi aynı zamanda iltihap oluşumunu da engeller. Kiraz sapı çayı böbreklerde oluşan taşlarında dökülmesini sağlar.

2) İdrar Sökücüdür

Kiraz sapının işe yaradığı bir diğer şey ise idrar sökücü olmasıdır. Doğal bir idrar sökücü olarak bilinen kiraz sapı çayı mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak tüketilmesi gereken kiraz sapı çayı idrar yolu hastalığı yaşayan kişilere önerilen bir bitkisel çaydır.

3) Ödem Atar

Kiraz sapının çayları doğal bir ödem atıcı olduğu bilinmektedir. Ödem atmaya yardımcı olan kiraz sapı çayı vücuttaki serbest radikallere karşı doğrudan etkili olduğu bilinmektedir. Kiraz sapı çayının düzenli olarak tüketildiği durumlarda her türlü ödemin atıldığı bildirilmiştir.

Faydaları Nelerdir?

1) Kilo Vermeyi Sağlar

Kiraz sapı çayı doğal bir yağ yakıcı ve ödem atıcı olduğu bilinmektedir. Fazla kilosu olanlar ve inatçı yağlarından kurtulmak isteyen kişiler kiraz sapı çayı tüketilmektedir. Kiraz sapı çayı diyet listenize de mutlaka eklemeniz gereken bir bitkisel çaydır.

2) Ağrıları Dindirir

Özellikle bayanlarda her ay yaşanan regl ağrıları için kiraz sapı çayı önerilmektedir. Kiraz sapı çayı adet ağrılarını azaltır ve adet söktürücü olarak bilinir. Bundan dolayı kadınlarda adet döngüsünün daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Adet zamanında fazla ağrı hisseden kadınlara da önerilen bir bitkisel çaydır. Kiraz sapı çayı mutlaka düzenli olarak tüketilmesidir.

3) Damar Tıkanıklığını Önler

Damar tıkanıklığını önlediği bilinen kiraz sapı çayı özellikle kalp hastalıklarını da önlemektedir. Damar tıkanıklığını önleyen kiraz sapı çayı her türlü tıkanmayı önlemektedir. Eğer mevcut olarak var olan bir damar tıkanıklığı söz konusu ise kiraz sapı çayı doğal bir tedavi seçeneğidir.

4) Kanı Temizler

İnsanın yaşamını devam ettirebilmesi için kanın mutlaka temiz olması gerekmektedir. Kanın temiz olmasını sağlayan kiraz sapı çayı da bu noktada insanların tercih ettiği bir bitkisel çaydır. Sahip olduğu besin değerleri ve vitaminleri sayesinde doğal yollardan kana karışır ve kanın temizlenmesini sağlar.

5) Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Böbrek taşı oluşumu belirli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Böbrek taşı oluşumunda kişi dayanılmaz ağrılar hissedebilir. Hal böyle olunca böbrek taşı oluşumunun ortadan kalkması için doktorlar tarafından da kiraz sapı çayı tavsiye edilir. Böbrek taşı oluşumu olan kişilere kurutulmuş ya da normal kiraz sapı çayı tüketilmesi önerilir.

Uzmanlara göre kiraz sapları, iyi anti-inflamatuar ve idrar söktürücü faydaları olan uçucu yağlar ve potasyum tuzları içerir.
Kiraz saplarının ayrıca böbrek hastalığını, gut ve romatizmayı iyileştirdiği veya iyileştirdiği bilinmektedir.
Sakinleştirici bir etkiye sahiptirler, kanınızı temizlerler, artrit ve damar sertliğine yardımcı olurlar, kolesterolü düşürürler ve kilo verme ve selülitte çok yardımcı olurlar.

Kurutulmuş Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş kiraz sapı çayının yapımı çok kolaydır. İlk olarak 1 büyük bardak kiraz sapı çayı içerisinde kurutulmuş kiraz sapını ilave edin. Daha sonra da kaynamış suyun içerisinde kiraz saplarını ilave edin ve 5 dakika demleyin. 5 dakika bekledikten sonra kiraz sapı çayınız artık hazırdır. Afiyetle tüketebilirsiniz.

SIRADAKİ HABER