Beden Sağlığı SGK’dan grip aşısına 'gün' zorunluluğu

SGK’dan grip aşısına 'gün' zorunluluğu

Paylaş
SGK’dan grip aşısına 'gün' zorunluluğu

SGK, doktorun reçete etmesi durumunda ödemesini yaptığı grip aşısına 'gün' zorunluluğu getirdi. Medula sistemine göre erken reçete edilse bile vatandaş grip aşısını, bir önceki yıl yaptırdığı tarihte vurdurmak zorunda olacak. Aksi halde aşının parası SGK tarafından ödenmeyecek

Hürriyet’in haberine göre, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan grip aşılarının her yıl aynı gün yapılması şartıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

'GRİP AŞISI SAĞLIKLIYKEN YAPILMALI'

“Grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre her sene yeniden hazırlanıyor. Aşının koruyucu etkisi 2-3 hafta sonra ortaya çıkıyor. Bu nedenle tavsiye edilen yıllık grip aşısının, aşı kullanıma sunulur sunulmaz, grip salgını başlamadan önce eylül – ekim aylarında yapılması gerekiyor. Ancak SGK, bu sene yeni bir uygulama ile geçen sene hangi gün vatandaş aşı olmuşs aşı olduğu o gün gelmeden bedelini ödememe kararı aldı.

Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT), ‘Tüm hekimlerce reçete edildiğinde yılda bir defaya mahsus olmak üzere karşılanır’ ifadesi yıllık bir defa ödenme anlamında değil, 365 gün sonra anlamında yorumlanıyor ve Medula Provizyon Sistemi buna göre işlem yapıyor. Yani hastanın bir önceki sene aşı vurulduğu gün gelmeden sistem ödeme yapmıyor. Oysa grip aşısı hasta sağlıklıyken yapılmalıdır. Bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.”

Haberin Devamı
SIRADAKİ HABER