Beden SağlığıTurşu gribi önlüyor mu?

Turşu gribi önlüyor mu?

Paylaş
Turşu gribi önlüyor mu?

Son zamanlarda artan grip vakaları vatandaşı, şifalı besinlere yöneltiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlere yönelmek gerektiğini her fırsatta söyleyen uzmanlar, şimdi de turşunun gribi önlediğini söylüyor

Hava sıcaklıklarındaki değişiklik ve salgın nedeniyle son günlerde yüksek ateş, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle hastanelere başvuran vatandaşlar, özellikle çocuklarının yoğun şekilde yakalandığı hastalığa çare arıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler tüketmeye çalışıyor.

Turşu üretimiyle bilinen Bursa'nın Orhangazi ilçesinde kurulu Gedelek Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Şener, kooperatif olarak yılda 20 bin ton turşu ürettiklerini ve bunun yaklaşık 5 bin tonunu ihraç ettiklerini söyledi.

Şener, turşunun genellikle kış aylarında yoğun halde tüketildiğini vurgulayarak son 2 haftada geçen yıllara oranla turşu satışlarında önemli artışlar olduğunu anlattı.

'SOĞUK ALGINLIĞINA İYİ GELİYOR'

Turşunun sağlık açısından önemli bir gıda olduğunu dile getiren Mustafa Şener "Kendi kendine mayalaşan bir ürün. Özellikle lahana ve acı biber turşusu soğuk algınlığına iyi geliyor. Soğuk algınlığı demek, gribin başlangıcı demek. Herkes bilir ki turşuda asit vardır. Bu asit de sağlık açısından faydalı" dedi.

"Özellikle son 15-20 gündür, grip salgını duyulduğundan beri satışlarımızda yüzde 70-80 artış var" diyen Şener, son dönemde turşu piyasasında önemli bir hareketlilik yaşandığını kaydetti.

Haberin Devamı

AA