Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir?

Ramazan’a çok az bir süre kala internette oruç ile ilgili aramalar da arttı. Ramazan’ı güzel bir şekilde karşılamak isteyen vatandaşlar sahur ve iftar vakitleri ile ilgili detayları merak ediyor. Peki, Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir? İşte sahur ile ilgili detaylar…

25 Nisan 2019, Perşembe 17:32
A A
Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir?

Ramazan’da oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemek vakti olan sahur internette merak edilen konular arasında geliyor. Peki, Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir? İşte detaylar…

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sahur yemeğinin dindeki önemine ilişkin yayınladığı açıklamaya göre; sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 19, 20).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” (Buhârî, Savm, 20) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 46). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî’, II, 105).

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zâriyât, 51/18). Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.


Sıradaki haber yükleniyor...