Salda Gölü bu yaz binlerce ziyaretçiyi ağırladı

Beyaz kumsalı ve suyunun berraklığıyla Maldiv Adaları'na benzetilen Burdur'daki Salda Gölü, bu yaz sezonunda 300 bin civarında ziyaretçiyi konuk etti.

19 Eylül 2018, Çarşamba 23:36 Son Güncelleme:
A A

ADETA BÜYÜLEDİ

ADETA BÜYÜLEDİ

Göz kamaştıran güzelliğiyle ziyaretçilerini adeta büyüleyen Salda Gölü, 184 metre derinliğe sahip tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alıyor.

Yaz sezonunda yurt içi ve yurt dışından bu doğa harikasını görmek ve fotoğraflamak isteyen binlerce ziyaretçi, Salda Gölü'ne akın etti.

POPÜLERLİĞİ ARTTI

POPÜLERLİĞİ ARTTI

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Salda Gölü'nün gün geçtikçe popülerliğinin artığını söyledi.

Geniş turizm potansiyeline sahip Salda Gölü'ne önem verdiklerini belirten Vali Şıldak, "Gölün turizme kazandırılması için geniş kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz." dedi.

HAFTALIK ZİYARETÇİ SAYISINDA ARTIŞ

HAFTALIK ZİYARETÇİ SAYISINDA ARTIŞ

"Yaz döneminde gelen ziyaretçi sayısında ciddi ölçüde yükselme gördük. Bu yıl mayıs-haziran-temmuz-ağustos dilimi içinde gelen ziyaretçi sayılarına baktığımızda tespit edebildiğimiz kadarıyla bazı hafta sonraları çok fazla yoğunluk yaşanmakta. Haftalık ziyaretçi sayısının 40 binlere ulaştığını görüyoruz. Yaz sezonunda Salda Gölü'ne yaklaşık olarak 300 bin civarında yerli ve yabancı ziyaretçilerin geldiğini görmekteyiz."

Gölün hem yüzülebilir hem de fotoğraf çekimine elverişliliği nedeniyle ziyaretçiler tarafından ilgi gördüğünü vurgulayan Şıldak, bölgenin doğal sit alanı içinde turizm merkezi olarak ilan edilmiş ve korunan bir sulak alan niteliğinde olduğunu anlattı.

"Bu maksatla hem korunması, temiz kalması hem de turizme hizmet yönüyle daha iyi elverişli şartlarda kazandırılması amacıyla çalışmalar başlattık. Bu çalışmalarımızı Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız destekliyor. Bu kapsamda ilgili yöneticilerin bulunduğu bir heyet ilimize gelerek yerinde yaptığı incelemelerde burada yapılacak çalışmaların bir yol haritasını yerinde tespit etti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordinasyonunda çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar neticelendiğinde ümit ediyoruz ki gölümüzün ülke ve uluslararası turizmine daha iyi şartlarda gelen ziyaretçilere hizmet verir, ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanacağı ancak bunun yanında koruma tedbirlerinin de en iyi şekilde alınmış olunacağı bir ortama kavuşmuş olur. Bu çalışmalar gelecek sezondan itibaren meyvelerini vereceğini düşünüyoruz."

Manisa'dan Salda Gölü'ne gelen Nilgün Kocaağa, "İlk kez geldim. Çok beğendik, inanın çok şaşırdık. Dedikleri kadar varmış, çok güzel bir yer." dedi. AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 10 milyon yıl önce yaşamış fil fosilleri bulundu