Saldırgan kurt kuduz çıktı

Erzincan'da 4 kişiye saldıran kurt, kuduz çıktı. Bölge karantinaya altına alındı

11 Eylül 2009, Cuma 16:39
A A

Erzincan'da 9 Eylül günü merkeze bağlı Mollaköy ile Dörtler beldelerinde saldırdığı 4 kişiyi yaralayan ve vurularak öldürülen kurt kuduz çıktı. Bunun üzerine beldelere bağlı Tepecik ve Ortayurt mahalleleri karantina altına alındı.
Kente 17 kilometre uzaklıktaki Mollaköy Beldesi'ne bağlı Tepecik Mahallesi'ne inen kurt, önceki gün 80 yaşındaki Dursun Çelik ile 43 yaşındaki Nadire Tosun ve bir kilometre ötedeki Dörtler Beldesi'nin Ortayurt Mahallesi'nde 54 yaşındaki Nahide Düztaş ile oğlu Vahit Düztaş'a saldırdı. Vurularak öldürülen kurtta, Erzurum Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde kuduz virüsü bulunduğu belirlendi. Raporun açıklanmasından sonra Tarım ve Sağlık İl Müdürlükleri, iki mahalleyi karantina altına aldı. 60 hanesi bulunan 200 nüfuslu Ortayurt Mahallesi ile 300 kişinin yaşadığı Tepecik Mahallesi'ne 6 ay boyunca büyükbaş hayvan, 3 ay süresince de küçükbaş hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Her 2 mahallede bulunan köpekler ise aşılandı. Kurdun ısırdığı 4 kişinin ise sağlık durumlarının iyi olduğu ve aşı tedavisine başlandığı bildirildi.
Öte yandan Erzincan'da ikinci kez kuduz kurt olayının yaşanması yüzünden köylüler silah ve sopalarla nöbet tutmaya başladı. Köy çevresinde iki kurt daha gördüğünü anlatan Ortayurt Muhtarı Niyazi Akpınar, “Köyde herkes çok tedirgin. Kurdun nereden, ne zaman çıkacağı belli değil. Bu yüzden insanlar korkarak sokağa çıkıyor. Bizde dönüşümlü olarak nöbet tutuyoruz” dedi.

Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.