Şalit=980 Filistinli

İsrail, Hamas'ın elinde esir olan askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılması karşılığında 980 Filistinli tutukluyu serbest bırakacak

29 Kasım 2009, Pazar 23:22
A A

Tutuklu teatisi görüşmelerine ilişkin haberlerde sansür uygulanması ve kamuoyuna İsrail tarafından bilgi verilmemesi üzerine, Almagor Terör Kurbanları Derneği ile bazı aileler tarafından Adalet Yüksek Mahkemesi’ne yapılan başvuruya cevap veren İsrail kamu savcılığı, bir anlaşmanın parçası olarak, isimleri Hamas tarafından iletilen 450 Filistinli tutuklunun prensipte serbest bırakılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Kamu Savcılığı ayrıca, İsrail tarafından seçilecek 530 Filistinli tutuklunun da Filistinliler’e jest olarak bırakılacağını bildirdi, ancak "bırakılması öngörülen tutukluların isimleriyle ilgili listenin ve bu konudaki ilkelerin henüz oluşturulmadığını" da kaydetti.

Savcılığın açıklamasında, ancak anlaşmanın sonlandırılmasından sonra takasa konu olacak tutukluların isimlerinin yayımlanacağı vurgulandı. Dernek ve aileler, yürütülen tutuklu teatisinde öngörülen kriterleri ve serbest bırakılacakların isimlerinin açıklanması talebinde bulunmuşlardı.

Askeri savcılık, tarafların yabancı arabulucuya, müzakerelerin ayrıntılarının gizli kalacağı konusunda söz verdiklerini, bunun da arabulucunun taraflar arasında etkili müzakereler yapabilmesine imkan vermek amacını taşıdığını kaydetti.

ŞALİD'İN ESİRLİĞİ 2 YILI GEÇTİ

Haberlerle ilgili yayın yasağı konusuna da değinilen açıklamada, kaçırılan askerin geri dönüşüne zarar verebilecek herhangi bir bilginin medyada yayımlanmasına askeri sansürün yasak koymaya yetkili olduğu ifade edildi.

Sansür kurumunun ayrıca, Şalit karşılığı ödenecek bedelin yükselmesine neden olabilecek ve devletin güvenliğine zarar verebilecek haberleri yasaklama yetkisinin bulunduğu kaydedildi. 2007 Haziran ayında kaçırılan İsrailli asker Gilat Şalit, o günden bu yana Gazze Şeridi’nde tutuluyor.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.