Şampiyonun yol parası yok!

Balkanlar ve Türkiye şampiyonu 24 yaşındaki milli karateci Fatma Taşbaşı, maddi sorunlara yenik düştü

08 Eylül 2009, Salı 12:10
A A

Bugüne kadar karatede Balkanlar ve Türkiye Şampiyonluğu ile Türkiye’de çok sayıda birinciliği olan Fatma Taşbaşı, kendisine destek verilirse Avrupa ve dünya şampiyonu olmak istiyor. 

24 yaşındaki Fatma Taşbaşı, yaklaşık 10 yıl kadar önce kendisini korumak için babasının desteğiyle karate sporuna başladı. İlk başta sokakta kendini kötü niyetli kişilerden korumak için başladığı bu sporda yetenekli olduğunu fark eden Taşbaşı, azimle çalışarak başladığı bu sporda büyük gelişme gösterdi ve karatede bir yıl sonra yıldızlar karate milli takımına seçildi. 

Taşbaşı, gönül verdiği karatede yıldız ve ümitlerde Balkan, ilki 2003 yılında olmak üzere Büyükler ve gençlerde de toplam 4 kez Türkiye Şampiyonu olmayı başardı. 

MADALYALARININ SAYISI 60’I BULDU 
Taşbaşı, İstanbul ve Makedonya’da yapılan Balkan Şampiyonalarında birinci olduğunu, sonraki yıllarda da Balkan Şampiyonalarında ikinci ve üçüncülüklerinin bulunduğunu söyledi. Türkiye’de ve uluslararası müsabakalarda topladığı madalyaların sayısının 60’ı bulduğunu ifade eden Taşbaşı, Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümünden mezun olduğunu, ancak maddi sorunlar nedeniyle artık karateye eskisi kadar zaman ayıramadığını kaydetti. 

ÖĞRENCİ YETİŞTİRİYOR
Bu sporda çok sayıda madalyası bulunmasına rağmen zaman zaman antrenmanlara bile giderken yol parasını babasından almak zorunda kaldığını ve bu durumun kendisini üzdüğünü anlatan Taşbaş, "Aileme yük olmamak için bir diş hekiminin yanında çalışmaya başladım. Yol paramı ve diğer ihtiyaçlarımı buradan kazandığım parayla karşılıyorum" dedi. 

Kendisine maddi destek verilirse Avrupa ve dünya şampiyonu olmak istediğini anlatan Taşbaşı, "Maddi destek olmayınca spora çok fazla zaman ayıramıyorum. Tamamen kopmak da istemediğim karatede şimdi gönüllü olarak öğrenci yetiştirmeye başladım. Böyle giderse ideallerimi öğrencilerimle gerçekleştirmeyi hedefliyorum" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.