Sandıktan sıfır oy çıkan Kuşu'da son durum

Sandıktan sıfır oy çıkan Kuşu'da son durum

Nüfusu 2 binin altına düştüğü için 'belde' statüsünü kaybederek 'köy'e dönüşen Kütahya Simav'a bağlı Kuşu köyü, bu durumu protesto etmek için 30 Mart'ta olduğu gibi 1 Haziran seçim tekrarında da sandığa gitmemişti. Peki orada son durum ne?

10 Haziran 2014, Salı 09:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yerel Yönetimler Yasası kapsamında nüfusu 2 binin altına düştüğü için 'belde' statüsünü kaybederek köye dönüşen Kütahya’nın Simav İlçesine bağlı Kuşu’da seçmenler, 30 Mart’taki yerel seçimlerin ardından 1 Haziran’da tekrarlanan seçimlerde sandık başına gitmedi. Sandıktan tek oy bile çıkmadı. Simav Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran Kuşu Köyü’ne yine Ortaokul Müdürü Feridun Aktay’ı muhtar vekili olarak atadı, ancak bu kez 'süresiz' olarak...Yerel Yönetimler Yasası kapsamında nüfusu 2 binin altına düştüğü için belediyelik statüsünü kaybederek köye dönüşen Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı 62 yıllık Kuşu beldesinde vatandaşlar bu kararı protesto amacıyla 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde sandığa gitmedi. 31 Mart sabahına muhtarsız uyanan Kuşu Köyü’ne Simav Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran tarafından Kuşu Ortaokulu Müdürü Feridun Aktay muhtar olarak atandı. Ancak bu atama 2013 TÜİK verilerine göre 2 bin 158 nüfuslu Kuşu Köyü halkını tatmin etmedi.

 YSK kararıyla geçen 1 Haziran’da, bin 502 seçmenin bulunduğu Kuşu’da muhtarlık seçimleri yeniden yapıldı. Ancak, "Muhtar değil, belediye başkanımızı seçmek istiyoruz" diyen Kuşulular, yine sandığa gitmedi. Sandıktan tek oy bile çıkmadı. Bunun üzerine Simav Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, ikinci kez sandğı boykot eden Kuşu Köyü’ne Ortaokul Müdürü Feridun Aktay’ı bu defa tarih belirlemeden tekrar muhtar vekili olarak atadı. Aktay’ı muhtar vekili olarak atama yazısı Kuşu Köyü Muhtarlığı’na posta ile ulaştırıldı.

HEM MUHTAR HEM MÜDÜR

Köyüne hem muhtar hem de ortaokul müdürü olarak görev vermekten onur duyduğunu ifade eden Aktay, "Geçtiğimiz dönem görev sürem 1 Haziran olarak belirlenmişti. Ancak bu kez görev sürem belli değil. Kaymakamlıktan gelen resmi yazı kapsamında, "1 Haziran’da yapılan seçimde hiçbir seçmenin oy kullanmaması sebebiyle Kuşu’ya muhtar vekili olarak tekrar atamanız yapılmıştır" denilmektedir. Bu görevlendirme üzerine 4 Haziran 2014 tarihinden itibaren Kuşu köyünde hem asli görevim olan ortaokul müdürlüğümü hem de muhtar vekili olarak görev yapmaya başladım. Sorumluluğumun bilinci içerisinde her iki görevimi de en iyi bir şekilde yerine getirmeye çalışacağım" diye konuştu.

KÖY HALKI: MUHTARIMIZ BAŞIMIZIN TACI AMA BELEDİYE İSTERİZ


62 yıllık Kuşu beldesinde bir dönem MHP’den belediye başkanlığı görevini sürdüren Hidayet Gürakan (51), "Kaymakamımız İbrahim Süha Karaboran’ın ortaokul müdürümüz Feridun Aktay’ı köyümüze muhtar olarak ikinci kez atamasına saygımız sonsuz. Köy halkı olarak muhtarımıza görevinde başarılı olması için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden ki diye konuştu.

Köy halkından Şükrü Karaca (65), "Muhtarımız başımızın tacı. Ancak haksız yere elimizden alınan belediyeliğimizi geri alana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bundan böyle önümüze gelecek hiçbir sandığa gitmeme kararı aldık. Mücadelemizi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. 2011’deki nüfusumuz depremden dolayı geçici bir süreliğine azaldı. Daha sonra göç edenler Kuşu’ya döndü. Şimdiki nüfusumuz 2 bin 200 dolayında. 62 yıllık belediyeliğimizi geri istiyoruz" dedi.

Mehmet YENEN / SİMAV (Kütahya) (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 8 bin 200 yıllık heykelcik koruma altına alındı