Savaşın ayırdığı aileler 65 yıl sonra biraraya geliyor

20 Ağustos 2018, Pazartesi 16:17
A A

1950-1953 yılları arasında yaşanan Kore Savaşı, sınırı ikiye bölerken milyonlarca aileyi de parçalamıştı. Sınırın iki tarafında kalan ailelerden bazıları 65 yıl sonra ilk kez bir araya geliyor. Çoğu 70 yaşının üzerinde olan 89 Güney Koreli, aileleri ile görüşmek üzere otobüslerle Kuzey Kore’ye geçti. Görüşme için Kuzey Kore'nin Kumgang Dağı bölgesine geçen aileler, Çarşamba gününe kadar Kuzey Kore’de kalacak ve toplamda 11 aileleriyle vakit geçirecek. 

Ailelerin bir araya gelmeleri kararı, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Nisan ayında gerçekleştirdikleri ilk görüşmede alınmıştı. Temmuz ayı sonu itibariyle 132 bin 600 kişi, ayrılmış aile bireyleri olarak listelendi. Hükümet kaynakları, savaşta hayatta kalan 57 bin kişinin yüzde 41,2’si 80, 21,4’ü ile 90 yaşlarında olduğunu ortaya koydu. 


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.