Şavşat halkı yaralı Karaca için seferber oldu

Şavşat halkı yaralı Karaca için seferber oldu

Artvin'in Şavşat ilçesinde yolda  bacakları kırık halde bulunan yaralı karacayı tedavi ettirmek için ilgili kurumlar ve vatandaşlar seferber oldu

10 Mart 2017, Cuma 13:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yapımı devam eden Şavşat - Ardahan çevre yolu üzerinde bacakları kırık halde bir karaca bulundu.

Milli Parklar ve Doğa Koruma, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları ile vatandaşlar yaralı karacanın tedavisi için büyük gayret gösterdi.


DUVARDAN ATLARKEN BACAKLARINI KIRDI


Çevre yolu duvarından yola atlayarak bacaklarını kırdığı tahmin edilen karacayı  yol inşaatında çalışan iş makinesi operatörü Kadir Yeşilçiçek farketti. 

Kadir Yeşilçiçek yaralı karacanın tedavisinin yapılması için iş yerine ait bir minibüsle karacayı ilçe merkezine getirdi.
Karacayı Milli Parklar ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü çalışanlarına teslim etti.

Karacaya ilk müdahale veterinerler Hasan Katık ve Gökçen Çalışkan tarafından yapıldı.
 

GETİRİLMESEYDİ ÖLÜME TERK EDİLMİŞ OLURDUVeteriner Gökçen Çalışkan, karacanın durumu ile ilgili yaptığı açıklamada "Bize yaralı olarak gelen karaca 7-8 yaşlarında ve erkek. Karaca duvardan atladığı için ön sağ bacak ve arka sol bacak parçalı kırık tespit ettik. Karacanın acı çekmemesi ve kırıkların çırpınma neticesinde daha fazla hasar oluşmaması için ön müdahaleyi yaptık. Kırıklar çok fazla olduğu için Kars Veteriner Fakültesi yetkilileri ile hocalarımızla görüştük. Kars'a gönderilmesine karar verdik. Duyarlı vatandaşımıza da çok teşekkür ediyoruz. Yakalayıp getirmeseydi kesinlikle ölüme terk edilmiş olurdu. Karacayı özel araçla Kars Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine gönderiyoruz" dedi.


KARACAYI DEREYE DÜŞMEK ÜZEREYKEN YAKALAMIŞ


Yaralı Karacayı gören iş makinesi operatörü Kadir Yeşilçiçek ise yaptığı açıklamada "Hemen iş makinesini durdurdum ve Karaca dereye düşmek üzereyken yakaladım. Yolu yapan şirketimize ait bir minibüs ile diğer arkadaşlarımın da yardımı ile tedavi amaçlı ilçe merkezine götürdüm. O da bir can onu o halde görmek beni çok üzdü. Şu anda emin ellerde olduğu ve bacakları iyileştikten sonra tekrar doğal yaşamına döneceği için çok mutluyum" diye konuştu.


ŞİİRLE YOLCU EDİLDİ


Yaralı karacayı araç içerisinde gören Atatürk İlkokulu öğrencisi 7 yaşındaki İrem Koşar "Ah keşke hasta olmasaydı. Onu hemen doktora götürsünler iyileşsin" derken, Milli Parklar Doğa Koruma Müdürlüğü personeli şair Taner Evran da karacayı Kars iline okuduğu şiirle yolcu etti. Yaralı Karacanın tedavisinin ardından doğaya salınacağı bildirildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Instagram'lık 10 yer: İstanbul da listede