Sedef hastalığı hayatı zindan etti! Onu gören korkup kaçıyor

Antalya'da yaşayan Musa Sümbül, 23 yıldır sedef hastalığıyla mücadele ediyor. Sedef hastalığı sebebiyle elleri, kolları ve yüzünde pullanma oluşan adam en çok dışlanmaktan şikayetçi

04 Temmuz 2018, Çarşamba 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Önceki Fotoğraflar

Antalya'da yaşayan 42 yaşındaki Musa Sümbül’ün hayatı 23 yıldır mücadele ettiği sedef hastalığı nedeniyle kabusa dönmüş durumda.

23 yıl önce bir sabah uyandığında derisinde kızarıklıklar olduğunu gören ve hastaneye giden Musa Sümbül, kendisine verilen ilacı kullanmış ancak derisindeki kızarıklıklar artarak devam etmiş. Antalya Tıp Fakültes'ine giden ve kullandığı ilacın ters etki yaptığı söylenen Musa Sümbül’ün derisinde pullanma ve iltihaplanma oluşuyor.


'BANA KİMSE İŞ VERMİYOR'

'BANA KİMSE İŞ VERMİYOR'

Ellerinde, kollarında, ayaklarında, kulaklarında, yüzünde ve kafa derisinde oluşan kalın ve sert tabaka, Musa Sümbül’ü çalışamaz hale getirmiş.Sertleşen derisi kas hareketini engelleyen ve zorlayınca kanamaya neden olan hastalığı nedeniyle iş yapamaz hale gelen Musa Sümbül, "Devletten 3 ayda bir aldığım 1500 TL mağdur aylığı ile geçiniyorum. Çalışamıyorum, bu halimle bana da kimse iş vermiyor. Antalya’da doktorum bana 3 sene öncesi hastalığımı tedavi eden bir ilacın yurt dışında olduğunu ancak 25-30 bin lira gibi bir maliyeti olduğunu söyledi. İlacı getirtip kendisi uygulayacaktı ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle alamadık" dedi.

'BİR MASAYA OTURSAM YANIMDAN KALKIYORLAR'

'BİR MASAYA OTURSAM YANIMDAN KALKIYORLAR'

Hastalığının günlük yaşantısını altüst ettiğini dile getiren Musa Sümbül, "Bir lokantada bir masaya otursam masadaki insanlar kalkıp gidebiliyor. Bir topluma girsem ters gözle bakılabiliyor. Yolda giderken bize yan gözle bakıyorlar, bu adam neyin nesi diyorlar. Bunları ben hep içime atıyorum. 3 sefer intihara teşebbüsüm ettim" diye konuştu.


Bugüne kadar hastalığı nedeniyle hiç evlenemeyen ancak yuva kurmak isteyen Musa Sümbül, "Kız istesem hastasın diye vermiyorlar. Verseler de çalışamadığım için aileme bakamam. Evlenmem için önce hastalığımdan kurtulmam lazım. Hastalığımın tedavisi aslında var. Tedavim pahalı olduğu için uygulayamadım. Bunun için beni izleyen devlet büyüklerinden ve hayırseverlerden yardım bekliyorum" şeklinde konuştu.


SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

Sedef hastalığı (psoriasis); cilt hücrelerinin yenilenme süresinin hızlanması sonucunda ortaya çıkan bir çeşit kronik bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalığıdır. Cilt hücrelerinin oldukça hızlı bir şekilde yenilenmesi, deride pullaşmaya ve kepeklenmeye neden olur. Derideki bu pulların etrafında iltihaplanma ve kızarıklıklar görülür. Sedef hastalığı her yaştan ve cinsten insanı etkileyebilir ama genellikle yetişkinlerde görülür.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşırı terlemeyi durdurma yöntemleri