Selim Soydan: Hülya'yı kızımdan daha çok seviyorum

Türk sinemasının usta oyuncusu Hülya Koçyiğit ve eşi Selim Soydan yarım asırlık aşklarını POSTA’ya anlattı. “Hülya’ya ilk günkü gibi aşığım” diyen Selim Soydan, “Hülya bir yana dünya bir yana. Çocuğum da buna dahil” diyor

10 Şubat 2018, Cumartesi 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Önceki Fotoğraflar
BEBEK İLANI ERKEN OLDU

BEBEK İLANI ERKEN OLDU

Torununuz Neslişah Alkoçlar Düzyatan ikinci bebeğine hamile… H.K.: Bebek geldiğini biraz erken ilan ettiler. Çünkü çok heyecanlandılar, ikisi de çocukları çok seviyor. Özellikle damadım Engin Altan. Zaten baştan en az üç çocuk istediğini söylemişti. Ailenizde sizden sonra artık yeni bir oyuncu var. Damadınız Engin Altan Düzyatan’ı nasıl buluyorsunuz? H.K.: Bizden farklı olarak bu işin eğitimini almış. Çok beğeniyorum. Doğru roller seçiyor. ‘Diriliş’ dizisi onun için biçilmiş kaftan. İşini bilerek yapıyor. Harika oynuyor. Olağanüstü de bir sesi var. S.S.: Karakteri de oyunculuğu gibi mükemmel. Ailesi de öyle. Hepsi fevkalade. Belki ‘Diriliş’te torununuzun eşi Engin Altan Düzyatan ile oynarsınız? Bu işler hiç belli olmaz. O yüzden yapmam ya da yaparım diyemem.

Hükümete yakın olduğunuzu açıkladığınız için çok eleştirildiniz... H.K.: Defalarca çok net biçimde açıkladım; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ben çok başarılı buluyorum. Ben her zaman dürüst oldum. Eleştiriye de açığım. İsteyen istediğini söylesin…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sevmenizin ana nedeni ne? H.K.: Sevmekten öte takdir ediyorum. Çok da destekliyorum. Ama eğitimin düzeltilmesi konusunda kendisinden beklentimiz var. Sanat konusunda da daha büyük teşviklere ihtiyaç duyuyoruz.

BU ÜLKEDE KİMSE BASKI ALTINDA DEĞİL BİLAKİS HERKES FAZLA ÖZGÜR

BU ÜLKEDE KİMSE BASKI ALTINDA DEĞİL BİLAKİS HERKES FAZLA ÖZGÜR

Şu an Türkiye’yi nasıl buluyorsunuz? H.K.: Söylenildiği kadar baskı olduğunu düşünmüyorum. Bundan daha açık bir toplum görmedim ben. Bir kere böylesine bir iletişim çağında yaşarken, sosyal medya hayatımızın bu kadar içindeyken kim kendini baskı altında hissedebilir ki? Kimse baskı altında değil, bilakis herkes fazla özgür. Çok fazla atıp tutuyorlar. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’nü çok inandırıcı bulmadığınızı söylemiştiniz… H.K.: Kemal Kılıçdaroğlu birçok hayati konuda sesini çıkarmayıp kendi milletvekili Berberoğlu hapse girince “Adalet istiyorum” dedi. Daha sonra birileri kendisine “Herkes için adalet” istemesini söyledi. Oysa Kılıçdaroğlu kendi milletvekili için yürüyüşe, yola çıkmıştı. Keşke sadece bu konu için değil, herkesi ilgilendiren genel konular için yola çıksaydı demiştim. O da yanlış anlaşıldı.

Afrin Harekatı’na bakışınız nedir? H.K.: Afrin bir mecburiyet. Bıçak kemiğe dayanmıştı. Başka türlü hareket edemezdik. Hem de hakkımız bu. Çünkü tecavüze uğruyoruz. Terörden kimse bizim kadar çekmemiştir. Artık yeter. Bir de insanın gücüne gidiyor. NATO ülkesiyiz, Amerika’nın dostuyuz. Ama Amerika bize düşmanlık yapan PKK’ya destek veriyor. Tüm bunlar insanı isyan ettiriyor. Şu an yaptığımız haklı bir meşru müdafaa. Ayrıca 3,5 milyondan fazla mülteci var ülkemizde. Onlar da inşallah kendi ülkelerine yavaş yavaş döner. Dönebilmeleri için onlara zemin de hazırlıyoruz. Tıpkı Fırat Kalkanı’nda yaptığımız gibi. O çok başarılı bir operasyon. Oraya insanlar döndü ve hayat başladı. Aynı şeyi burada da yapmak mümkün. Sınırımız ne kadar güvenli olursa biz de o kadar huzurlu oluruz. Sanatçıların ‘Afrin Bildirisi’ için ne diyeceksiniz? H.K.: Milletçe böylesine önemli bir konuda haklı bir müdafaa yaparken bu bildirinin sırası değildi.

GÜN GELECEK HERKES TAYYİP BEY'İ TAKDİR EDECEK

GÜN GELECEK HERKES TAYYİP BEY'İ TAKDİR EDECEK

‘Akil İnsan’ olduğunuz için de bir kesim sizi çok eleştirmişti… H.K.: PKK terörü ayrı şey, Kürt halkıyla barışmak, onlara yıllarca verilmeyen haklarını teslim etmek ayrı şey. Bu konuda elimi taşın altına koyduğum için hiç pişman değilim. Elçiye zeval olmaz. Başkanlık sistemine nasıl bakıyorsunuz? H.K.: Onun da Türkiye için gereklilik olduğuna her geçen gün biraz daha ikna olmaya başladım. Çünkü başkanlıkla yönetilen ülkelerde çok daha kolay hareket edilebiliyor. O konuda da ‘Evet’çiydim. Önemli bir sistem değişikliği. Yeni şeyler hep ürkütür. Ama zamanla “İyi ki böyle yapılmış” diyeceğimiz günler gelecek.  

Sanatçılar muhalif olmalı mı? H.K.: Sanatçı dürüst olmalı. Selim Bey, eşinizin aldığı siyasi eleştiriler sizi üzüyor mu? S.S.: Hülya hiçbir zaman aklını, fikrini hiç kimseye satmadı, satmaz da. Hülya, Tayyip Bey’i çok seviyor. Ama ülkesini sevdiği için Tayyip Bey’i seviyor. Kimsenin söylemediğini Hülya dört yıl önce söylemişti, “Gün gelecek, herkes Tayyip Bey’i takdir edecek.” H.K.: Hâlâ da öyle düşünüyorum. Yaptıklarından dolayı bir gün herkes Erdoğan’ı takdir edecek. “İyi ki üçüncü havalimanı yapıldı yoksa perişan olacaktık” diyecek herkes. “Kim yaptırdı bunu?” dediklerinde ise Recep Tayyip Erdoğan döneminde yapıldığını anlayacaklar.

ASLI ENVER'İ KENDİME BENZETİYORUM

ASLI ENVER'İ KENDİME BENZETİYORUM

Kendi döneminizde hangi aktörleri beğenirdiniz? H.K.: Ediz Hun, Fikret Hakan, Yılmaz Güney, Ekrem Bora, İzzet Günay ve Sadri Alışık çok iyiydi. Damadınız dışında bu günden kimleri beğeniyorsunuz? H.K.: Erkan Petekkaya, Bergüzar Korel-Halit Ergenç, Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu ve Çağatay Ulusoy’u başarılı buluyorum.

Kendinize benzettiğiniz oyuncu var mı? H.K.: Aslı Enver’i tarz ve hava olarak kendime benzetiyorum. Ama buna ben değil halk karar verir.

DİZİLERDE BENİM YAŞITIM KADINLAR HEP AYNI

DİZİLERDE BENİM YAŞITIM KADINLAR HEP AYNI

Neden ekranlarda göremiyoruz sizi? H.K.: Seçim yapabileceğim kadar çok sinema filmi yok. TV dizilerinde ise hep aynı roller. Dizilerde benim yaşımdaki kadınlar hep birbirine benziyor. Ayrıca olumlu tipleri de canlandırmıyorlar. Hep fettan, arabozucu, hırslı anne, kayınvalide karakterlerini oynuyorlar. O yüzden bu işlere heveslenmiyorum. Bir tek ‘Diriliş’teki Türk’ün anası kadına verilen değer hoşuma gidiyor. İşte o rol çok güzel.  

Selim Bey, siz hangi futbolcuları beğeniyorsunuz? S.S.: Arda Turan çok iyi futbolcu. Ama çocuğa çok hücum ediyorlar. Anlayamıyorum.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gamze Özçelik yardım ulaştırmaya devam ediyor