Selülite karşı en etkili 10 besin

Kimi zaman yaşlanma, kimi zaman sigara ve alkol, kimi zaman ise hızlı kilo verme nedeniyle ortaya çıkan selülit problemi pek çoğumuzun başında. Peki doğru beslenmeyle selülitin üstesinden gelebileceğinizi biliyor musunuz?

23 Nisan 2021, Cuma 17:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Muz

Muz

Zengin potasyum içeriği ile selülit oluşumunu engellemeye yardımcı bir gıdadır. Muz, bedendeki kan basıncını düşürerek dolaşıma yardımcı olur. Fakat dikkat etmeniz gereken, sindirim sorunu ve düşük tansiyon problemine sahip olmamanızdır.

Yeşil çay

Yeşil çay

Günde sadece bir fincan yeşil çay içerek selülit görünümünü azaltabilirsiniz. Çünkü yeşil çay içeriğindeki kateşin maddesi, yağ yakımını hızlandırmaktadır. Vücutta depolanmış olan yağın çözülmesine yardımcı olarak, portakal kabuğu görünümünü azaltmaya birebirdir.


Lahana

Lahana

Vücutta biriken toksinleri atmaya yardımcı bir besin olan lahana da kan dolaşımını düzenlemektedir. Cildin canlanmasına yardımcı bir besindir. Selülit görünümü için ise lahana yapraklarını yarım litre suda 15 dakika kaynatıp suyunu sabahları bir bardak içebilirsiniz. Unutmayın bunu sadece üç gün yapmalısınız. Farkı göreceksiniz!

Balık

Balık

Omega-3 ve Omega-6 içeriği yüksek olan besinler, damar sağlığına iyi gelerek selülit görünümünü azaltmaktadır. Haftada 2-3 gün balık tüketerek bağışıklığınızı güçlendirirken selülitleriniz ile de savaşabilirsiniz.


Ananas

Ananas

Taze tükettiğiniz ananasta bulunan bromelin enzimi protein ayrıştırmada görev alırken aynı zamanda sindirime yardımcıdır. Bununla da kalmayıp şişkinlik ve ödem sorununu da ortadan kaldırıyor. Bu sayede ise vücudunuzdaki selülit görünümünde azalma olacaktır. Günde bir dilim ananas tüketerek olumlu etki görebilirsiniz. Ananas aynı zamanda yüksek C vitamini içeriği ile kolajen üretimini de desteklemektedir.

Su

Su

Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayan en önemli besindir. Gün içerisinde bol su içerek ödem oluşumunu engelleyebilirsiniz. Yaşam kaynağımız olan su, aynı zamanda yağ hücrelerinin emilimini sağlamaktadır. Bedendeki selülit görüntüsü yüksek olan bölgelerde iyileşme sağlayacaktır. Günde en az 2,5-3 litre su içmeyi alışkan haline getirmenizde fayda var.

Brokoli

Brokoli

Brokoli, düşük kalorili, sağlıklı ve oldukça lezzetli bir sebze. Vücudun kolajenini sertleştiren özel bir alfa-lipoik maddeye sahip olması mucizevi özelliğini bir kez daha gösteriyor. Bu madde selüliti azaltmaya yardımcı olur.


Domates

Domates

Sofralardan hiç eksik olmayan domates, A ve E vitamini yönünden zengindir. Kan dolaşımını hızlandırır ve çok iyi bir antioksidan özelliği taşır. Kolajen üretime destek olarak, cildi güzelleştirir.

Ispanak

Ispanak

Ispanak, A vitamini yönünden çok zengindir. Kolajenin azalması sonucunda selülit meydana gelir. Ispanak bu kolajen miktarını artırarak selülitin giderilmesine yardımcı olur.

Omega 3

Omega 3

Sağlıklı bir kan dolaşımı için damar sağlığı çok önemlidir. Omega 3 kaynakları damar sağlığı üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle selülit oluşumunun önlenmesinde oldukça etkilidir. Balık, ceviz, badem, semizotu ve keten tohumu Omega 3 içeriği yüksek besinlerdir. Özellikle keten tohumu kolajen üretimine katkıda bulunarak cilt sağlığı üzerinde yararlı etkisinin yanı sıra vücuttaki östrojen düzeylerinin düzenlenmesiyle de selülitle savaşta önemli yere sahiptir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gerçek bir güzellik uykusunun 7 şartı