Serçelere ıslık çalıp elleriyle besliyor

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan Suriyeli Muhammet Zekeriya Duyari, 5 yıldır aynı saatte parka gidip ıslıkla çağırdığı serçeleri elleriyle besliyor. Çevredekiler ona "Kuşçu", "Serçelerin babası" diye hitap ediyor

09 Mart 2019, Cumartesi 13:25 Son Güncelleme:
A A

Suriye’deki iç savaş nedeniyle 8 yıl önce ülkesini terk ederek Alanya’ya yerleşen 60 yaşındaki emlakçı Muhammet Zekeriya Duyari, her gün düzenli olarak gittiği parkta yem verdiği serçelerle iletişim kurmayı başardı. Önceleri attığı ekmek ve simit parçalarını yerde yiyen serçeler, bir süre sonra Muhammet Zekeriya Duyari’nin avuçlarına konarak ekmek ve simitleri yemeye başladı.


Duyari’nin 5 yıl boyunca her gün aynı saatte gittiği parkta serçelerle kurduğu bağ, hem turistlerin hem de vatandaşların dikkatini çekti.

Her gün deniz kıyısındaki parka gelerek serçelerle konuşan Muhammet Zekeriya Duyari, daha önce kuşlarla hiçbir iletişiminin olmadığını söyledi.

'GÖRMEDEN EDEMİYORUM'

'GÖRMEDEN EDEMİYORUM'

Suriye’den 8 yıl önce ayrılarak Türkiye’de yaşamaya başladığını anlatan Duyari, "Hava almak ve rahatlamak için dışarıya çıkmış ve bir parkta oturmuştum. Bu sırada yanıma gelen serçelere simit parçalarını vermeye başladım. Serçeler bana yakınlaştıkça onlara ilgim arttı. Daha sonra ekmek getirmeye başladım ve artık her gün onları görmeye geliyorum. Onları görmeden edemiyorum. Kuş merakım da böylece başladı" dedi.

'ÇOK ALIŞTIM'

'ÇOK ALIŞTIM'

Muhammet Zekeriya Duyari, bir bankta oturup her gün ıslık çalarak ekmek ve simit parçaları vermeye başladığı bu ürkek kuşların kendisine yakınlaştığını belirtti.

Serçelerin yaklaşmasıyla birlikte ekmek ve simit getirmeye devam ettiğini anlatan Duyari, "Sanırım bana alıştılar. Bazı günler kuşların beni beklediğini görüyorum. Kuşların bana bu ilgisi de buradaki turistlerin ilgisini çekti. Benimle diyaloğa girmeye çalıştılar. Buradaki kuşlar bana, ben de onlara çok alıştım. Her gün onları beslemeye geliyorum" diye konuştu.


Yağışlı havalara rağmen her gün 17.00-18.00 saatlerinde kuşları beslemek için parka gittiğini dile getiren Muhammet Zekeriya Duyari, işleri nedeniyle şehir dışına çıktığında ise kuşlara yem vermek için bazı arkadaşlarına görev verdiğini kaydetti.


'ARKADAŞLARIMIN ELİNDEN YEMEDİLER'

'ARKADAŞLARIMIN ELİNDEN YEMEDİLER'

Duyari, "Bazı arkadaşlarım denedi ancak yem veren arkadaşlarımın ellerine konup yem yemediler. Şu ana kadar da kimsenin elinden yemediler. Sadece benim elimden yediler. Beni beklediklerini biliyorum. Ben de işlerimi bitirir bitirmez ilk fırsatta serçelerime geliyorum" ifadelerini kullandı.

   

Serçelerin ellerinden yem yemesininin bir süre sonra çevredekilerin de dikkatini çektiğini anlatan Muhammet Zekeriya Duyari, eskiden "Zekeriya" diye çağıranların artık kendisine "Kuşçu", "Serçelerin babası" diye hitap ettiğini söyledi.

     


Duyari, kendisine para yardımı teklif eden turistler olduğunu ancak bunu kabul etmediğini vurgulayarak para peşinde olmadığını ve hayatından memnun olduğunu da sözlerine ekledi.


AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Türkiye'nin en popüler 6 kayak merkezi