Serinlemek isterken kurdeşen dökmeyin

Sıcak havalarda akla gelen en kolay ve ulaşılabilir serinleme aracı olan su, bazıları için kurdeşen döktüren kâbus dolu günleri de beraberinde getirebilir

16 Temmuz 2013, Salı 10:29
A A
Serinlemek isterken kurdeşen dökmeyin

Bunaltıcı sıcaklıkların giderek arttığı ve ferahlamaya fazlasıyla ihtiyaç duyulan şu günlerde, serinlemek için suyun keyfini daha çok çıkartmak isterken ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmak olası. Bu sorunlardan biri de su ile temas sonrasında kurdeşen (ürtiker), ciltte yanma, kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik ve döküntü ile ortaya çıkan su alerjisi.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, “Deniz ve çeşme suyu dışında, kişinin teri ve hatta gözyaşı bile ciltte kurdeşene (ürtikere) benzeyen döküntüler oluşturabiliyor. Hastanın su ile teması sonrasında canını yakacak boyutlarda yanma ve kaşıntı söz konusudur. Bu sıkıntılı durum kişinin alerjiye olan duyarlılığına bağlı olarak 10 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir” diyor.

Tabak, suyun sıcaklığının ya da soğukluğunun su alerjisinin vücuda etki derecesinde fark yaratmadığını, su alerjisinin yanma ve kaşıntı gibi durumlarla birlikte genellikle göğüs ve bacakların üst kısmında 2-3 mm çapında kabarmaların meydana geldiğini ifade ederek, su alerjisinden en çok kadınların etkilendiğine sözlerine ekliyor.

Prof. Dr. Yonca Tabak, su alerjisi olan çok ağır hastalarda su içmeyle bile boğazda şişme gözlenebildiğine de vurgu yaparak, söz konusu vakalarda temizlik amaçlı duş almanın, banyo yapmanın veya denize girmenin imkânsız hale geldiğini söylüyor.

SU TESTİ YAPTIRMAK ŞART

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, önlem alınmadığı ve doğru bir tedavi süreci uygulanmadığı takdirde su alerjisinin sağlık açısından kalıcı kötü sonuçlar doğurabileceğine vurgu yaparak, “Kişilerin, su alerjisi olup olmadıklarını bilmeleri ve kendilerine doğru bir tedavi sürecinin uygulanabilmesi için mutlaka alanında uzman bir hekime danışıp ‘su testi’ yaptırmaları gerekmektedir. Ergenlik sırasında ortaya çıkan ve çocukları nadiren etkileyen bu alerjiye su testi yapılarak erkenden teşhis konulabilmektedir” diyor.

HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİR?

Prof. Tabak, halkın serinlemek için plajlara akın ettiği şu günlerde kişilerin su alerjisine karşı alabilecekleri önlemleri şu şekilde sıralıyor:

• Kişi duştan ve denizden çıktıktan sonra kurulanma işlemini yüzde yüz pamuklu havlular ile yapmalıdır.

• Cilde suyla temasını engelleyecek su geçirmeyen kremler veya doktor tavsiyesi ile ağızdan alınan koruyucu alerji ilaçları kullanılmalıdır.

• Duşta kalma süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.

• Serin ve gölge alanlar tercih edilerek mümkün oldukça terlememeye özen gösterilmelidir.

• Uzun süre denizde kalınmamalıdır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.