Sertleşme ilaçları baş ağrısı yapabilir...

Profesör Doktor Teoman Kadıoğlu erkeklerin cinsellikle ilgili sorularını cevaplıyor...

04 Ekim 2018, Perşembe 13:27
A A
Baş ağrım arttı

Baş ağrım arttı

46 yaşındayım. Sertleşme sorunu için doktor ilaç verdi. Ama çok sık baş ve karın ağrısı çekiyorum. Bunlar ilacın yan etkileri olabilir mi?

En sık görülen yan etkileri baş ağrısı, sırt ağrısı, yüzde kızarıklık ve sindirim problemleri. Daha seyrek olarak burunda tıkanıklığa ve renk görmede değişikliklere neden olabilir. Kalp hastalığı nedeniyle nitrat kullanan hastaların PDE5 grubuna ait ilaç kullanmamaları gerekiyor.

Meni geliyor

Meni geliyor

22 yaşındayım. Büyük abdestimi yaparken penisimden meni geliyor. Sizce sorunum nedir?

Bu durum muhtemelen düzensiz bir cinsel yaşam ve gereken sıklıkta boşalmama sonucu prostatın arkasında, kalın bağırsağın çıkış kısmının ön tarafında olan meni keselerinin iyice dolgunlaşması ve katı şekilde olan dışkının geçiş sırasında bu meni keselerini sıvazlaması sonucu oluşmaktadır. Herhangi bir hastalık belirtisi olmadığından tedavisi gerekmez, düzenli ve yeterli bir cinsel yaşam ile ortadan kalkabilir.

Yanma oluyor

Yanma oluyor

23 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim. Sadece eşimle ilişkiye giriyorum. Boşaldıktan sonra penisimin ucunda yanma oluyor. Nedeni ne olabilir?

Bu şekilde kısa süren yanma hissi kullandığınız prezervatif veya krem gibi ek bir maddeden, eşinizin salgılarına vücudunuzun verdiği reaksiyondan veya ilişkinin mekaniğinden ileri gelebilir. Bu durum çok kısa sürüyor, giderek artmıyor ve sizi çok rahatsız etmiyorsa şimdilik bir tedavi gerektirmez.

Testler yapıldı

Testler yapıldı

26 yaşındayım, soğuk havalarda idrara çıkma ihtiyacım artıyor. Bazen altıma kaçıracakmışım gibi hissediyorum. Doktora gittim ve sorun bulunmadı. Ne yapmalıyım?

Soğuk havalarda sık idrara gitme ihtiyacı duymanız ayaklarınızı üşütmeye bağlı olarak mesanenizin cidarında ödem ve tahriş olmasından kaynaklanabilir. Ayaklarınızı sıcak tutmanıza rağmen sorun devam ediyorsa bir üroloji uzmanına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanızı öneririm.

Nasıl ölçülür?

Nasıl ölçülür?

18 yaşındayım. Penisimin boyunu nasıl ölçmeliyim? Normal bir penisin boyu ne olmalıdır ki cinsel işlemini rahat yapabilsin?

Teknik olarak rahatça duhul yapabilen 8-10 santimlik bir penis tüm fonksiyonlar için yeterlidir. Penis boyu organ sertleşmişken üst yani göbek deliği hizasından ve penisin hemen kök kısmına baskı yapılarak (burada göbeğin alt kısmından sarkan yağ dokusu ölçüm değerini az gösterir) ölçülmelidir. Penis çapının fonksiyon açısından anlamı yoktur.

Mukayese yaparken kadın vajinasının doğumda 3-4 kiloluk bir çocuğun dahi geçişine imkan verecek derecede esnek olduğunu ve penis boyundaki birkaç santimlik farkın daha ziyade kendinizin farkında olduğunuz teknik olarak önemsiz bir husus olduğunu unutmayınız.

Çözüm yok mu?

Çözüm yok mu?

54 yaşındayım. İktidarsızlık sorunuyla boğuşuyorum. İktidarsızlık konusunda cerrahi müdahale yapılıyor mu? Kimlere yapılabilir?

İlaç tedavisi etkili olmuyorsa penis içine enjeksiyon uygulamaları devreye girer. Hasta ilişki öncesinde penisine ilaç enjekte eder. Kalp hastalığı nedeniyle nitrat kullananlar bazı ilaçları kullanamazlar. İşte bu grup hastaya enjeksiyon önerilebilir. Eğer bütün tedavi seçeneklerine karşın sertleşme sağlanamıyorsa son seçenek protezlerdir. Pompalı, bükülebilen tipleri olan protez seçimine hekimle hasta birlikte karar verir. Ereksiyonda ağrı, ilişki sırasında penisin bükülmesi gibi sorunlar varsa bunlar ameliyatlarla düzelir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.