Sevgilisinden ayrılan arkadaş nasıl teselli 'edilmez'?

Muhakkak hepimizin başına gelmiştir, sevgilisinden ayrılan arkadaşı teselli etmek. Ayrılık acısını teselli ederken genelde ezberlenmiş şeyleri söyleriz. Ancak bunları duymak arkadaşına iyi gelmeyebilir. Niyetin ne kadar iyi olursa olsun, sevgilisinden ayrılan arkadaşına vereceğin bazı tavsiyeler onun canının daha da yanmasına neden olabilir. Hatta kendini bir anda suçlu pozisyonunda bile bulabilirsin.

27 Mart 2021, Cumartesi 14:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
'Belliydi zaten'

'Belliydi zaten'

Ona yapacağın en kötü şeylerden birisi, ayrıldığı için şaşırmaması gerektiğini söylemek. Ona karşı suçlayıcı, utandırıcı ya da ayrılıktan sorumlu tutucu hiçbir şey söylememeye gayret etmelisin. Muhtemelen, büyük zaman ve enerji harcadığı bir şey başarısız olduğu için kendisini şimdiden yetersiz ve reddedilmiş hissediyordur. Bunun yerine, kendisi ile ilgilenmesi gerektiğine ve kendini iyi hissetmesini sağlayacak aktivitelere yönelmesini söyleyebilirsin. Dışarıya çıkıp yürüyüş yapmak ya da güzel bir brunch yapmak bile olabilir. Eğer halihazırda kendisine haksızlık yapan birisiyse, en iyi çözüm yollarından birisi dikkatini biraz dağıtmaktır. Bu iş de sana kalıyor tabii.

'Nasıl hissettiğini çok iyi anlıyorum'

'Nasıl hissettiğini çok iyi anlıyorum'

Anlayamazsın demiyoruz; anlayabilirsin de. Ama bunu duymasına en azından şimdilik gerek yok. Dünyada aşk acısı çeken ilk kişi olmadığının farkında olsa bile, şu anda düşündüğü tek şey kendi durumu olacaktır. Bundan dolayı da hislerinin anlaşılamadığını düşünebilir, kendisini izole edilmiş hissedebilir. Bunun yerine daha basit ve destekleyici şeyler söyle. "Ayrılıklar zorlu olabilir. Sende durum nedir?” gibi cümlelerle yaklaş. Eğer seninle o an konuşmak istemiyorsa, onu zorlamayacağına dair garanti vermeli, fakat kendisini hazır hissettiği zaman da senin dinlemeye hazır olduğunu söylemelisin.


'Boşver daha iyisini bulursun'

'Boşver daha iyisini bulursun'

Muhtemelen bulacaktır da. Fakat bu planlara girişmenin ve bir sonraki mücadelenin masaya yatırılmasının zamanı değil. İlişkinin yürümeyeceğini en başından biliyor olsa bile, o insana muhtemelen duygusal olarak hala bağlıdır. Bu hamlen ters tepebilir; sinirlenmesine, içinin acımasına, hatta aranızda dargınlığa bile yol açabilir. Şöyle yapmaya ne dersin? Belki de ilk başlarda yapabileceğin en iyi şey yalnızca dinlemek ve çok da fazla tavsiye vermemeye çalışmaktır. Hele ona hayat dersi vermeye hiç çabalamamalısın. Sana söylediği şeyleri ona tekrar hatırlat ki, senin onu dikkatle dinliyor olduğunu bilsin.

'Pisliğin tekiydi zaten'

'Pisliğin tekiydi zaten'

Öyle mi? Belki de öyledir. Söylemeye değer mi? Kesinlikle hayır. Eski sevgilisinin kötü bir insan olduğunu vurgulamaktan ya da onunla birlikte olmanın zaten kötü bir fikir olduğundan bahsetmekten kaçın. Gün gelir tekrar birlikte olmaya başlarlarsa, sarf ettiğin olumsuz cümleler kimsenin hafızasından silinmeyecektir. Tekrar birlikte olmaları imkansız olsa bile, arkadaşın ona karşı hala derin duygular besliyor olabileceği için, onu savunmaya geçebilir. Bu durumda arkadaşın yine destek gördüğü hissinden ve senin onu anlıyor olduğun düşüncesinden uzaklaşacaktır ki, her ikisi de o an ihtiyacı olan en önemli iki şeydir. Geçmiş, şimdi ve gelecek senaryoları arasında en iyisi, arkadaşını dikkatlice dinlemek ve duygularını paylaşmaya çalışmak.

“Aç bi’ Tinder”

“Aç bi’ Tinder”

Muhtemel adaylar denizi içinde yüzüp durmak, onun için en iyi seçenek olmayabilir. Çöpçatan uygulamaları ve siteleri, çektiği ızdırabını sadece ertelemeye ve kafasını bir süreliğine dağıtmaya yarayacaktır. Eğer iyileşmek ya da olgunlaşmak için vakti olmazsa, kendisini saçma bir birlikteliğin içinde buluverebilir. Onun yerine, arkadaşınla beraber eğlenceli vakit geçirmeye ya da yüzünü güldürecek yaratıcı şeyler yapmaya odaklan.

“Geçmişe mazi. Önüne bakma zamanı”

“Geçmişe mazi. Önüne bakma zamanı”

Arkadaşın o kadar da saf değil. Onu bitiş çizgisine bu kadar erken yollamak, kolaya kaçmak olur. Bu durumu atlatması gerektiğinin elbette farkında. Ama söylendiği kadar kolay olmayacağını da biliyor. Biraz yas tutması için de zamana ihtiyacı olacak. Bu durumu anlaman gerek. İnsan iyileşmesini, kendini toparlayıp hayatla mücadele etmesini de öğrenmeli.


“Gel gidip sarhoş olalım biraz”

“Gel gidip sarhoş olalım biraz”

Birçok insan, sevdiğine destek olmak amacıyla kolundan kapıp içmeye götürmeye ve sarhoş etmeye meyilli. Fakat bu, olabilecek en kötü taktiklerden birisi olabilir. Bunun sonucunda arkadaşın kendisini çok daha kötü hissedebilir. Neden mi? Çünkü alkol hiçbir acının telafisini sağlayamıyor. Dürüst olmak gerekirse, arkadaşının duygusal açıdan bocaladığı bu dönemde verebileceği kötü bir kararın sorumluluğunu almayı pek de istemeyebilirsin. Sağlıklı taktikler çok daha iyi çözümler sunacak. Mesela sinemaya gitmek, beraber akşam yemeği yemek, yürüyüşe çıkmak gibi tercihler arkadaşına çok daha iyi gelecek. Duygusal filmlerden uzak durman yeterli.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sevgilinle ilgili Instagram'da yayınlamaman gereken detaylar