Sevigen'den mezarlık tepkisi

Sevigen'den mezarlık tepkisi

11 Eylül 2009, Cuma 16:11
A A

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul’da yaşanan selde mezarlıkların da zarar gördüğünü, mezarlardaki kemiklerin sel sularına kapılıp yok olduğunu belirterek, ""Ölüsüne sahip çıkamayan belediye, yönetim ve hükümet, dirisine nasıl sahip çıkacak?" diye sordu.

Sevigen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Sevigen, onlarca vatandaşın ölümüne sebep olan sel felaketinin mezarlıkları da yıkıp geçtiğini, Cebeci Mezarlığı ve Habipler Mahallesi Mezarlığı’ndaki mezarların vadiden aşağı sürüklenerek kime ait olduğu bilinemeyen kemiklerin sel sularına kapılıp yok olduğunu bildirdi.
"AKP hükümetinin ve yöneticilerinin insanların manevi değerlerine ne kadar yakın olduğunu mezarların bu görüntüsüyle daha da iyi anlamış olduk. İşte her fırsatta ‘İstanbul Sevdalısıyım’ diye halka masal anlatan Başbakan’ın sevdalısı olduğu, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya da aday İstanbul’un, basiretsiz yönetiminin elindeki acı fotoğrafı" diyen Sevigen, Başbakan Erdoğan’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

"-Yaklaşan ramazan bayramında manevi huzur için mezarlıklara ziyarete gitmeye hazırlanan vatandaşlarımız, ölülerinin yerlere saçılmış kemiklerini mi ziyaret edecekler?
-Hiçbir yapıcı önleminiz yok. Yaşayanlara sahip çıkamadınız ölümlerine sebep oldunuz. Kültürümüzde ölüye saygı gereği mezarlıklarda önlem alamaz mıydınız?
-Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) görevleri arasında mezarlıkların korunması yok mudur? Var ise böyle bir çalışma şimdiye kadar neden yapılmamıştır?
-Mezarlıkların yerlerini neye göre tespit ediyorsunuz? Bu tespitler yapılırken doğal afetlerden en az zarar görmesi için gerekli teknik tespitleri yapıyor musunuz?
-Mezar sahiplerinin canının malını kurtarmaya çalışmak yerine, ölülerini aramak zorunda bırakılmaları bir insanlık ayıbı değil midir?
-Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaybolan ve yıkılan mezarlara ilişkin bir çalışması olacak mı? Kaybolan mezarların kimlere ait olduğu ve nerede oldukları nasıl tespit edilecek?
-İstanbul Valisi ‘yağmalama yok’ diye açıklama yaparken aynı anda televizyonlarda yağmalama görüntüleri yayınlanmış ve hatta şehir dışından da yağmalama için gelenlerin olduğu söylenmiştir. Başıboş bırakılan mezarlarda ölü soyucularına karşı Mezarlık Müdürlüğü’nün acilen önlem alması gerekmiyor mu?
-Kurtarma çalışmaları tam bir rezaletti. Kurtarma çalışmalarına katılan Sahil Güvenlik Helikopterleri olası bir kazadan kıl payı kurtulmuşlardır. Hava trafiği kontrol altına alınamaz mıydı?
-Meteorolojinin günlerdir yaptığı uyarılara rağmen İstanbul Vali Yardımcısı ‘yolları kapatma ve tahliye için kuvvetli veriler yoktu’ diye talihsiz bir açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan geçerken bütün yolları kapatma talimatı veren Valilik, can pazarının yaşanmasını önlemeye yönelik talimatı neden vermemiştir?
-Bu durum devletin kurumları arasında ciddi bir güvensizlik olduğunu ortaya koymuyor mu?
-Siyasiler, Kitle Örgütleri, vatandaşlar yönetim zafiyeti olduğunu belirtmişlerdir. Gelen bu yoğun eleştiriler ve yaşanan acı tablo karşısında siyasi erdem gösterip istifa etmeyi düşünen Bakanlarınız veya Bürokratlarınız var mı?
-Ölüsüne sahip çıkamayan belediye, yönetim ve hükümet dirisine nasıl sahip çıkacak?"

ANKA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.