Seyyal Taner: Estetiksizim, makyajsızım, sahiciyim

Bitmeyen enerjisi, çılgın sahne şovları, farklı tarzı ve müziğiyle her zaman çağının ilerisinde bir kadın oldu. Lady Gaga’nın bile onu taklit ettiği yazıldı. ‘Panter kadın’ lakabına rağmen maskülen göründüğünü düşünenler de var. Ama onun cevabı net: Benim ruhum biraz erkek!

26 Kasım 2017, Pazar 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Oya Çınar oya.cinar@posta.com.tr Uzun zamandır sesiniz çıkmıyor. Neler yapıyorsunuz? Devamlı bir yerlerdeyim. Plak hazırlığı içindeyim. Olcayto Ahmet Tuğsuz ile bugüne kadar yaptığımız şarkıların akustik versiyonlarından oluşan bir plak yapacağız. Kurtalan Ekspres’le üç yıldır sahne çalışmalarımız devam ediyor. Böyle tatlı heyecanlar içindeyim. Şimdi bir ‘müzikal konseri’ hazırlıyorsunuz... Türkiye’de bir ilk olacak. 19 Aralık’ta ‘Tahir ile Zühre’ müzikalinin konserini yapacağız. Klasik müzikçilerle hazırlıyoruz. Türkiye’ye yeni bir vizyon katacağını düşünüyorum.

Artık Bodrumlusunuz diye biliyoruz. Zor olmuyor mu oradan bu kadar işi yürütmek?

Artık Bodrumlusunuz diye biliyoruz. Zor olmuyor mu oradan bu kadar işi yürütmek?

Zor ama imkansız değil. Bodrum’a tamamen yerleşmiş değilim. Orada evim var, sürekli gidip geliyorum. Bir müzisyen için İstanbul malzemesi bol bir şehir. Bodrum’a gidince sıkılmıyor musunuz? Deli misin! Hiç sıkılmıyorum. Bilakis, doğadan besleniyorum. Aynayı kendinize tutmanız için daha uygun bir ortam var orada. İçinizdeki doğayı keşfetmeniz, onun sesini duymanız daha mümkün.

MÜZİĞİMİN TÜRÜ: SEYYAL

MÜZİĞİMİN TÜRÜ: SEYYAL

Siz rock da söylediniz, pop da. Türkü de okudunuz, özgün şarkılar da... Benim müziğimin türü Seyyal. Ritmi yüksek bir insanım. Yaptığım müziğe de yansıyor bu. Ama romantik şarkılar da okuyorum. İlle bir isim koyacaksak ‘pop rock’ diyorlar Türkiye’de. Kendi alanınızın en farklı tiplerinden birisiniz... Ben canlı bir rengim. Bir çok konuda öncülük ettim. Lider vasıflıyım. İçimdeki yüksek potansiyele, dünyayı iyi takip ediyor olmama, gizemli hayat enerjime borçluyum bunu. Hepsinin dışa vurmuş hali Seyyal Taner oluyor işte.

Doğal haliniz bu...

Doğal haliniz bu...

Hayatım boyunca dikkat çekmek için bir şey yapmadım. Ben gerçek biriyim. Sahiciyim, estetiksizim, makyajsızım. Her yerde aynıyım. Yolda yürüyen Seyyal ile evdeki Seyyal arasında hiçbir fark yok. Allah’ın sunduğu ne varsa onu en doğal haliyle dışa vurmaya çalıştım.

BEN MARJİNAL DEĞİLİM

BEN MARJİNAL DEĞİLİM

Giyiminiz, tarzınız ve danslarınızla yaşadığınız dönemin hep ilerisinde olmuşsunuz. Size “Yapma, etme” diyen oldu mu? Aksine. Hep destek gördüm. Ne giysem, ne söylesem, ne yapsam ilgi gördü, beğenildi. Çünkü hiçbirini yapmış olmak için yapmadım. Hissettiğim için yaptım. Sizi marjinal bulanlar da var... Hiç değilim. Sahnede estirdiğim fırtınaya bakıp marjinal diyorlar. Halbuki ben ‘evin kızı’ Seyyal’im.

Çocuk yaşta, 1966’da güzellik yarışmasına katılmışsınız. Kısa yoldan sahneye çıkma projesi miydi?

Çocuk yaşta, 1966’da güzellik yarışmasına katılmışsınız. Kısa yoldan sahneye çıkma projesi miydi?

Alakası yok. Talebeydim daha. Herkes, “Ne güzelsin, güzellik yarışmasına katılsana” diyordu. Beklentim yoktu. Zaten bugün var olduğum yeri planlamadım. Geyler için bir dönem ikon bir isimdiniz. “Onlarla gönül bağım var” demişsiniz... Hiç öyle demedim. Allah’ın yarattığı herkesle gönül bağım var. Ben her zaman zalimin karşısında mazlumun yanında olurum.

BU YAŞTAN SONRA EVLENENE GÜLERLER

BU YAŞTAN SONRA EVLENENE GÜLERLER

Bir kere evlenmişsiniz. Kızınızın babası, Los Bravos grubunun gitaristiyle. Bir daha sizde o duyguları uyandıran biri olmadı mı? Evliliğe inancım kalmadı. Çalışmaktan fırsatım da olmadı. Peki aşk? Aşksız hayat olur mu! Aşk hep var. Hayatınızda biri var mı? Uzun zamandır bir hayat arkadaşım var. Bu yaşta da ilişkide tatlı flörtler oluyor mu? Bilmem... Oluyor herhalde. Neden olmasın?

Buluşmadan önce heyecanla hazırlanıyor musunuz mesela?

Buluşmadan önce heyecanla hazırlanıyor musunuz mesela?

O zaten kendime saygımdan hep yaptığım bir şey. Ama öyle makyaj falan sevemem. Kırmızı rujum vardır, onu sürerim hep. 70-80 yaşınıza geldiğinizde yalnız olmaktan korkmuyor musunuz? Yalnızlık Allah’a mahsus. Yanımda biri olması için ille evlenmemiz gerekmiyor. Bu yaştan sonra ne evlenmesi? Gülerler insana. Çok güzel bir hayat arkadaşlığımız var. O devam eder inşallah bu şekilde. Huzur her şeyden önemli şu an. Elini tuttuğun zaman o sahiciliği, yanında olduğunu hissetmek... Mutluyum böyle.

BİR GECEDE MEŞHUR OLDUM

BİR GECEDE MEŞHUR OLDUM

Meşhur olduğunuzu güzellik yarışmasına katıldığınız gece mi anladınız? Hayır. Ben bir gecede meşhur oldum. O da Maksim Gazinosu’na çıktığım geceydi. Sevgili Arda Uskan, “Bunun sahneye çıkması lazım” deyince, kendimi sahnede buldum. O dönem Erkin Koray’ın ‘Şaşkın’ şarkısı meşhurdu. Onu söyle dediler bana. Okudum, alkış kıyamet koptu. O gece Türkiye çapında şöhretin kapısı aralandı. Haldun Dormen, “Aman dikkat, sahnelere fırtına gibi bir panter düştü” dedi. ‘Panter kadın, kedi kadın’ yakıştırmaları oradan mı kalma? Tabii. Onun ağzından çıktı. Yapıştı üstüme. Kendinizi vamp, seksi buluyor musunuz? Bilmem. Ben aslında hep erkek çocuğu gibiydim. Ruhum erkek benim...

YAŞADIĞIM HER DÖNEMİN 20 YIL İLERİSİNDEYDİM

YAŞADIĞIM HER DÖNEMİN 20 YIL İLERİSİNDEYDİM

Geriye dönüp bakınca hiç pişmanlığınız yok mu? Hiç yok biliyor musun! Dünyanın pişmanlığı olsun. Ben dünyaya zamanından erken gelmişim. Yaşadığım her dönemin 20 yıl ilerisindeydim. Bakıyorum etrafıma, herkes benim 30 yıl önce yaptıklarımı yeni yapıyor. Ne yaptıysam yerinde, dozunda ve güzel yaptım.  “Hayatın sırrını çözdüm” diyor musunuz? Tek bir sırrı var hayatın: Sevgi. Ama ben bunu hep biliyordum.

Ülke gündemini takip ediyor musunuz?

Ülke gündemini takip ediyor musunuz?

Ahhh! Derin bir nefes çektirdin şu an. Sorunun cevabı bu nefesle çıktı. Artık ne anladıysan. En çok neler rahatsız ediyor sizi? Şiddeti dünyadan silebilmeyi çok isterdim. Televizyonları, gazeteleri açıyoruz şiddet. Çocuklara bilgisayarlarda oyun hazırlıyorlar, şiddet. Bu öldürme duygusu dünyayı yok edecek. Kainatı, bu güzelim mavi gezegeni yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaz geliyor farkında mısın? Peki, yaza hazır mısın?