Siber saldırı altındaki Türk Telekom'dan açıklama

Türk Telekom'un da içinde bulunduğu birçok büyük şirket, dün itibarıyla DDOS (Distributed Denial of Service - Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarına uğramıştı. Siber saldırıya en çok maruz kalan şirketlerden olan Türk Telekom, konuyla ilgili açıklama yaptı.

28 Ekim 2019, Pazartesi 10:42
A A
Siber saldırı altındaki Türk Telekom'dan açıklama

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, konuyla ilgili şu sözleri kaydetti: 


"Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık.


Saldırı, Türkiye’nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur.


Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir.


Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler.


Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom’un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır…


Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir." dedi.


DDOS nedir?


DDOS, en temel açıklamasıyla bir web sitesinin sunucularına birden çok istek göndererek sitenin istek yanıtlama kapasitesini aşmayı ve böylece siteye ulaşmak isteyen kişilerin ulaşamamasını amaçlar.

Sıradaki haber yükleniyor...