Sıcak duş yalnızlığa ilaç oluyor

Stresin salgın bir hastalık gibi her tarafımızı çepeçevre sardığı metropol şehir yaşamı içerisinde kendinizi rahatlartmak için sıcak bir duş almaya ne dersiniz?

27 Nisan 2017, Perşembe 12:16
A A
Sıcak duş yalnızlığa ilaç oluyor
Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Emre Tan "Özellikle yalnızlık hissi yaşayanlar veya yakın zamanda arkadaş grubundan dışlananların daha fazla banyo yaptığı ve daha sıcak suyu tercih ettiği tespit edilmiş. Araştırmalar, kendilerini yalnız hissedenlerin, daha sık duş aldığı ve daha uzun duşta kaldığını tespit ediyor. Ayrıca daha sıcak su tercih ettikleri de saptanıyor. Yalnız kişilerin daha az sosyalleştiğini ve daha uzun süre evde olduklarını düşündüğümüzde, diğer insanlara göre daha sık ve uzun süre duş almaları çokta garipsenecek bir durum değil. İşin ilginç tarafı, bu kişilerin sıcak suyu daha çok tercih etmesi" açıklamasında bulundu.


SICAKLIK GÜVEN HİSSİ OLUŞTURUYOR


"Bunun nedenleri araştırıldığında karşımıza şunlar çıkıyor" Yrd. Doç. Dr. Emre Tan sözlerini şöyle sürdürdü: "Fiziksel sıcaklık, insanın ilk ve en temel gereksinimlerinden olan güven hissi uyandırıyor. Güven hissi ise bizi anlayacak, bizimle ilgilenecek ve bize zarar vermiyeceğinden emin olduğumuz insanların varlığıyla ilişkilidir.Yalnızlık ise dışlanma, beğenilmeme, yeteri kadar paylaşımda bulunamamadan kaynaklı güvensiz ve olumsuz duygular oluşturmaktadır. Sonuç olarak yalnız insan, yalnızlığın yarattığı olumsuz ve güvensizlik duygularını sıcak suyun yarattığı güven duygusuyla gidermeye çalışıyor ve bu durum bilinçsizce farkında olmadan oluşuyor. Yani kişi bilmeden kendi yarasına derman bulmaya çalışıyor.


'YALNIZLIĞIN SEBEPLERİ ARAŞTIRILMALI'


Bunun tüm yalnızlık hisseden insanlara bir çözüm gibi önerilemeyeciğini belirten Yrd. Doç. Dr. Emre Tan "Neden yalnız olduklarını, anlaşılamama, ilişki kurup sürdürememe problemlerini daha köklü sebepleriyle araştırmaları etkili ve gerçekçi olacaktır. Ancak en azından sıcak suyla sıkça duş almayı, yalnızlık hisleriyle baş etmede kullanabilecekleri küçük bir yöntem olarak belirtebiliriz" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bu besinler göz rengini değiştiriyor