Şiddetli adet ağrılarınız endometriozis habercisi olabilir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hasan Onur Topçu, endometriozis hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

18 Haziran 2019, Salı 09:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 10’unda görüldüğü tahmin edilen endometriozis kısırlığın en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Kişide bazen hiçbir şikayet görülmezken; karın alt bölge ağrısı, ilişki sırasında ağrı ya da adet kanamasının çok olması ile belirti verebilir. Her yıl ülkemizde yaklaşık 2 milyon kadını etkileyen endometriozis hastalığının belirlenebilmesi için düzenli jinekolojik muayene olunması çok önemlidir. 


Üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 10’unda görüldüğü tahmin edilen endometriozis; isteğe bağlı olarak ameliyatla tüplerini bağlatan kadınlarda yüzde 3-10, üreme çağında alt karın ağrısı olan kadınlarda yüzde 12-32, kısırlık problemi olan kadınlarda yüzde 20-40, kronik alt karın bölge ağrısı veya adet ağrısı olan kadınlarda ise yüzde 50 oranında görülmektedir.

ENDOMETRİOZİS SİYAH IRKTA DAHA AZ, ASYALILARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

ENDOMETRİOZİS SİYAH IRKTA DAHA AZ, ASYALILARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Endometriozis tanısı ortalama 25-35 yaş arasında konulmaktadır. Hastalığın başlangıcı ile tanısı arasında yaklaşık 7 senelik bir gecikme periyodu görülmektedir. 

Menopoz sonrası dönemde endometriozis görülme oranı yüzde 5’in altındadır ve genelde bu kadınların hikayesinde menopoz semptomlarını geriletmek için kullanılan hormon yerine koyma tedavisi yer almaktadır. Herhangi bir şikayete neden olmayan endometriozis beyazlara göre siyah ırkta daha az ama Asyalılarda daha fazla görülmektedir.

KIZIL SAÇ VE RENKLİ GÖZLÜLERDE ENDOMETRİOZİS RİSKİ ARTIYOR

KIZIL SAÇ VE RENKLİ GÖZLÜLERDE ENDOMETRİOZİS RİSKİ ARTIYOR

Erken yaşta adet başlaması, 21 günden sık adet olmak, hiç doğum yapmamış olmak, adet kanama miktarının çok olması, uzun boy- kızıl saç- mavi-yeşil göz rengi- çilli olmak gibi olguların yanı sıra endometriozis hastalığı için belirlenen risk faktörlerinden bazıları şunlardır:

•Kısırlık

•Doğumsal olarak kadın üreme organlarının bir kısmının yokluğu

•Alkol, kafein

•Yağ ve kırmızı etten zengin diyet

•Dioskin veya DES maruziyeti

•Düşük vücut kitle indeksi

•Birinci derece akrabada endometriozis olması

•İkiz veya daha fazla sayıda gebelik sonucu doğmak,

•Düşük doğum ağırlığı

YÜKSEK BEL- KALÇA ORANI RİSKİ DÜŞÜRÜYOR

YÜKSEK BEL- KALÇA ORANI RİSKİ DÜŞÜRÜYOR

Endometriozisin oluşmasına neden olan risk faktörlerinin yanı sıra bu hastalıktan korunmayı sağlayan faktörler de bulunmaktadır. Gebelik, birden fazla doğum yapmak ve emzirmek başlıca koruyucu etkenler arasında yer alırken; yüksek vücut kitle indeksi ve özellikle bel-kalça oranı yüksek olan obez kadınlarda endometriozis hastalığı daha az görülmektedir. 

Ayrıca bu hastalığın tanısında ultrasonografi ve MRI değerli tanı yöntemleri olmaktadır. Ancak Laparoskopi ile çıkarılan lezyonların mikroskobik incelemesi ise en değerli tanı yöntemidir. Ayrıca tanıda jinekolojik muayene çok önem taşımaktadır. Jinekolojik muayene ile şiddetli endometriozis vakalarının yüzde 70’ine tanı konulabilmektedir.

TEDAVİ KİŞİYE ÖZEL OLARAK PLANLANMALIDIR

TEDAVİ KİŞİYE ÖZEL OLARAK PLANLANMALIDIR

Endometriozis tedavisi, kadındaki etkilerine göre bireysel olarak planlanmaktadır. Endometriozis ve kısırlık problemi olan bir kadında hastalığı baskılamak için ilaç tedavisinin yeri bulunmazken, bu kadınlarda tedavi bireyselleştirilmektedir. Bekleme-gözlem tedavisinden, yardımcı üreme teknikleri ve cerrahiye kadar geniş bir yelpazede tedavi uygulanabilmektedir. Ağrısı ön planda olan endometriozisli kadınlar medikal tedaviden fayda görebilirken, ilerlemiş vakalarda cerrahi tedavi gündeme gelmektedir.

 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs süresince periton diyalizi böbrek hastalarına umut veriyor