Sigara güzelliğin düşmanı!

Başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkaran sigaranın cilde verdiği zararlar da saymakla bitmiyor

12 Eylül 2009, Cumartesi 12:32
A A

Dr. Ceyda Şener-POSTA

csener@posta.com.tr

Sigaranın zararları, dumanın akciğere ulaşmasından sonra değil, dudaktan itibaren başlar. Dudak, dil, yanak, yutak, gırtlak kanserleri, diş eti hastalıkları, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yoluyla ilgili hastalıklar, katarakt gibi patojenlerin gelişmesi için dumanın akciğerlere çekilmesi şart değildir. Hatta, sigarasını yakmayıp sadece dudaklarının arasında tutanlar veya tütün çiğneyenlerde bile dudak ve ağız içi kanserleri görülmektedir. Bu bakımdan sigara kullanan hiç kimse güvende değildir. Kısaca zararsız bir sigara içme biçimi bulunmamaktadır. Bu nedenle siz siz olun ve hazır yasaklar sigara içilebilen ortamları kısıtlamışken bu illetten kurtulun!

Sigaranın vücuda verdiği zararlar

Vücutta; yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü ve reflekslerde azalma oluşur. Ciltte renk değişikliği ve yaşlı görünüm başlar. Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma ve ses tellerinin zarar görmesinin yanısıra kansere yakalanma riski kesinlikle artar. Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi hastalıklar ortaya çıkar. Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Sigara, çekildiği her nefeste 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur. Akciğerlerde, kanser, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Sigaranın kadınlara verdiği zararlar nelerdir?

Sigara en büyük zararı kadının kalbine verir. Bu belki hemen fark edilmez, ama içtiğiniz sigara günde bir paketi bulduysa kalbiniz aşırı derecede çalışmaya başlar, nabzınız biraz hızlanır. Bunun sonuçları özellikle hamile kalındığı vakit görülür. O zaman durum sigara içmeyen hamilelere oranla genellikle daha nazik olur. Cildi bozar Sigara içmenin ikinci zararı cildedir. Cilt nikotinden dolayı zarar görür. Bunu bütün sigara içenlerde fark edebilirsiniz. Günde bir paket ve fazlası sigara içen bir kadının cildi tertemiz ve pürüzsüz olmaz. Mutlaka kırışmaya, kuru bir hal almaya başlar. Asabiyet yaratır Sigara belki kısa bir süre içinde sinirliliği giderir, ama ondan sonra yarattığı asabiyet çok daha fazladır. Sigara içmek zaten bir ruhsal probleme işaret eder. Fazla sigara içen kadın sigaradan bir tatmin arıyor, yani manevi bakımdan meydana gelen bir boşluğu sigara ile dolduruyor demektir. Bu da uykusuzluğa, tedirginliğe yol açar.

Sigaranın cilde verdiği zararlar

*Sigara içenlerde derinin nemi azalır.

* Kırışıklığın şeklini belirlemede önemli role sahiptir. Sigara içerken kullanılan yüz kaslarıyla ilgili olarak dudak çevresinde; tek taraflı içenlerde aynı tarafta kırışıklık görülmesi veya normalden daha yoğun kazayağı kırışıklıkları gibi özel görünümler ortaya çıkar.

* Sigara içenlerde vücudun güneş görmeyen yerlerinde derideki elastik tabakanın sigara içmeyen aynı yaş grubundakilere göre daha kalın ve parçalı olduğu görülmüştür. Derideki kronik oksijenlenmenin azalması kollajen sentezini düşürerek belirgin kırışıklığa neden olmaktadır.

* Sigara damarlardaki daraltıcı etkisiyle deride gri-esmer renklenmeye neden olur.

* Sigaranın kısırlık, erken menopoz, adet düzensizlikleri gibi anti-östrojenik etkileri bilinmektedir. Östrojenin deri üzerindeki fizyolojik etkileri menopoz sonrası dönemde açıkça görülmektedir. Sigara içen kadınlarda göreceli bir hipo-östrojenik durum meydana gelmekte ve bu da deri kuruluğu ve kırışıklığa neden olmaktadır.

* Sigara A vitamini seviyesini azaltır dolayısıyla hücrenin bir numaralı düşmanı olan serbest radikallere karşı korunmayı azaltarak kırışıklıkların oluşumunu kolaylaştırır. Sigara içen beyaz veya gri saçlı kişilerde katrana bağlı olarak sarımsı bir saç rengi ortaya çıkar. Sigara içerken sigaranın tutulduğu parmaklar ve tırnaklarında sarıkahverengi renklenme ortaya çıkar. Buna ‘nikotin belirtisi’ denir. Sigara içenlerde ağız içi daha koyudur. Hatta yanak iç yüzlerinde inatçı sert düzensiz beyaz tabakalar oluşabilir.

Sigaranın yarattığı erozyonu gidermede medikal cilt yenileme yöntemleri nelerdir?

1- Mikrodermabrazyon Alüminyum kristalleri veya elmas uçlu başlıkları kullanılır. Cilde yüksek hızla çarptırılan kristaller çok ince bir tabakayı (2-3 mikron) sıyırır. Bu sayede ciltte soyulma sağlanır. Uygulama çok yüzeysel yapıldığından 4-5 seans sonra sonuçlara ulaşılır. Bu işlem için ince kırışıklıklar, sivilce izi, güneş lekesi sigaranın yaptığı sarılık ve kirli görünümde düzelme sağlar. Kimyasal peelingle birlikte de kullanılabilir. Haftada bir uygulanan 4-5 seanslık bir işlemdir. Uygulama sonrası herhangi bir kızarıklık ve hassasiyet görülmez. Normal hayata geri dönülür.

2- IPL lazer Cilt altındaki kollajen doku yapımını arttırma prensibine dayanır. Photorejuvenation işleminde cilde yoğun ışık atışları yapılır. Sigaradan dolayı ciltte ince kırışıklıklar yüzün dokusunda bozulma, cilt gerginliği ve elastikiyetin azalması kırmızı benekli lekeler ve kılcal damarları tedavi eder. Cilt yenilenir daha genç ve sağlıklı bir görünümüne kavuşur. 15 günde bir tedavi seansları yapılır. 10-15 dakika sürer. 4-6 seans arasında tedavi gerçekleştirilir.

3- Hyaluronik asit ve yosun içerikli tedavi maskeleri Hyaluronik asit, yosun, E-C-A vitamini, kollajen ve glikolik asit içeren özel bir maske terapisidir. Ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkları azaltır. Özellikle sigaranın oluşturduğu cilt lekeleri ve nem kayıplarının önlenmesinde yararlı olur. Haftada bir yapılan 4-6 seanslık bir tedavidir.

4- Hyaluronik asitli vitamin ile mezolift Cilt kendini yeniler ve gençleşir. Hyoluronik asit ve vitamin karışımı çok yoğun su tutarak, derinin nem dengesini sağlar, yıpranan ve kuruyan ciltleri tedavi eder. Çok küçük iğneler yardımı ile deri altına enjekte edilir, ağrısızdır. 15 dakika süren seans sonrası kişi günlük aktivitesine devam eder. Seanslar 15 gün ara ile 2-4 defa uygulanır.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.